Reasons to pick Olympus 7040 over the Sony HX10V
| 7040 | HX10V |
|---|
Reasons to pick Sony HX10V over the Olympus 7040
| HX10V | 7040 | |||
|---|---|---|---|---|
| Revealed | February 2012 | January 2010 | More modern by 26 months | |
| Display resolution | 922k | 230k | Sharper display (+692k dot) |
Common features in the Olympus 7040 and Sony HX10V
| 7040 | HX10V | |||
|---|---|---|---|---|
| Manually focus | No manual focus | |||
| Display type | Fixed | Fixed | Fixed display | |
| Display size | 3" | 3" | Same display dimensions | |
| Selfie screen | Neither provides selfie screen | |||
| Touch friendly display | Neither provides Touch friendly display |
Olympus 7040 vs Sony HX10V Physical Comparison
For those who are aiming to carry around your camera, you'll need to think about its weight and proportions. The Olympus 7040 provides physical measurements of 95mm x 56mm x 26mm (3.7" x 2.2" x 1.0") accompanied by a weight of 144 grams (0.32 lbs) and the Sony HX10V has measurements of 105mm x 60mm x 34mm (4.1" x 2.4" x 1.3") accompanied by a weight of 234 grams (0.52 lbs).
Take a look at the Olympus 7040 vs Sony HX10V in the all new Camera and Lens Size Comparison Tool.
Using size and weight, the portability rating of the 7040 and HX10V is 95 and 91 respectively.
Olympus 7040 vs Sony HX10V Sensor Comparison
Olympus 7040 vs Sony HX10V Screen and ViewFinder
Snapchat Adds Watermarks to AI-Created Images Photography Type Scores
Portrait Comparison
Apple Innovates by Creating Next-Level Optical Stabilization for iPhoneStreet Comparison
Samsung Releases Faster Versions of EVO MicroSD CardsSports Comparison
Meta to Introduce 'AI-Generated' Labels for Media starting next monthTravel Comparison
Japan-exclusive Leica Leitz Phone 3 features big sensor and new modesLandscape Comparison
Photography GlossaryVlogging Comparison
Pentax 17 Pre-Orders Outperform Expectations by a Landslide
Olympus 7040 vs Sony HX10V Specifications
| Olympus Stylus 7040 | Sony Cyber-shot DSC-HX10V | |
|---|---|---|
| General Information | ||
| Brand | Olympus | Sony |
| Model | Olympus Stylus 7040 | Sony Cyber-shot DSC-HX10V |
| Also referred to as | mju 7040 | - |
| Type | Small Sensor Compact | Small Sensor Superzoom |
| Announced | 2010-01-07 | 2012-02-28 |
| Physical type | Compact | Compact |
| Sensor Information | ||
| Powered by | TruePic III | BIONZ |
| Sensor type | CCD | BSI-CMOS |
| Sensor size | 1/2.3" | 1/2.3" |
| Sensor measurements | 6.08 x 4.56mm | 6.17 x 4.55mm |
| Sensor surface area | 27.7mm² | 28.1mm² |
| Sensor resolution | 14 megapixels | 18 megapixels |
| Anti aliasing filter | ||
| Aspect ratio | 4:3 and 16:9 | 4:3 and 16:9 |
| Highest resolution | 4288 x 3216 | 4896 x 3672 |
| Highest native ISO | 1600 | 12800 |
| Lowest native ISO | 64 | 100 |
| RAW data | ||
| Autofocusing | ||
| Focus manually | ||
| Autofocus touch | ||
| Continuous autofocus | ||
| Single autofocus | ||
| Tracking autofocus | ||
| Autofocus selectice | ||
| Autofocus center weighted | ||
| Autofocus multi area | ||
| Live view autofocus | ||
| Face detect focus | ||
| Contract detect focus | ||
| Phase detect focus | ||
| Number of focus points | - | 9 |
| Lens | ||
| Lens mount | fixed lens | fixed lens |
| Lens focal range | 28-196mm (7.0x) | 24-400mm (16.7x) |
| Max aperture | f/3.0-5.9 | f/3.3-5.9 |
| Macro focus range | 2cm | 5cm |
| Focal length multiplier | 5.9 | 5.8 |
| Screen | ||
| Type of display | Fixed Type | Fixed Type |
| Display diagonal | 3" | 3" |
| Display resolution | 230k dots | 922k dots |
| Selfie friendly | ||
| Liveview | ||
| Touch operation | ||
| Display tech | - | XtraFine TruBlack TFT LCD |
| Viewfinder Information | ||
| Viewfinder type | None | None |
| Features | ||
| Slowest shutter speed | 4 seconds | 30 seconds |
| Maximum shutter speed | 1/2000 seconds | 1/1600 seconds |
| Continuous shooting rate | 1.0 frames per sec | 10.0 frames per sec |
| Shutter priority | ||
| Aperture priority | ||
| Manually set exposure | ||
| Exposure compensation | - | Yes |
| Set white balance | ||
| Image stabilization | ||
| Integrated flash | ||
| Flash range | 5.70 m | 5.30 m |
| Flash modes | Auto, On, Off, Red-eye, Fill-in | Auto, On, Off, Slow Sync |
| Hot shoe | ||
| AEB | ||
| WB bracketing | ||
| Exposure | ||
| Multisegment | ||
| Average | ||
| Spot | ||
| Partial | ||
| AF area | ||
| Center weighted | ||
| Video features | ||
| Highest video resolution | 1280x720 | 1920x1080 |
| Video format | Motion JPEG | MPEG-4, AVCHD |
| Microphone port | ||
| Headphone port | ||
| Connectivity | ||
| Wireless | None | Eye-Fi Connected |
| GPS | None | BuiltIn |
| Physical | ||
| Environmental sealing | ||
| Water proof | ||
| Dust proof | ||
| Shock proof | ||
| Crush proof | ||
| Freeze proof | ||
| Weight | 144 grams (0.32 pounds) | 234 grams (0.52 pounds) |
| Physical dimensions | 95 x 56 x 26mm (3.7" x 2.2" x 1.0") | 105 x 60 x 34mm (4.1" x 2.4" x 1.3") |