Reasons to pick Olympus TG-810 over the Sony RX100 III
| TG-810 | RX100 III |
|---|
Reasons to pick Sony RX100 III over the Olympus TG-810
| RX100 III | TG-810 | |||
|---|---|---|---|---|
| Introduced | May 2014 | August 2011 | Fresher by 33 months | |
| Manually focus | More accurate focus | |||
| Display type | Tilting | Fixed | Tilting display | |
| Display resolution | 1229k | 920k | Clearer display (+309k dot) | |
| Selfie screen | Take selfies |
Common features in the Olympus TG-810 and Sony RX100 III
| TG-810 | RX100 III | |||
|---|---|---|---|---|
| Display size | 3" | 3" | Same display measurement | |
| Touch display | Neither includes Touch display |
Olympus TG-810 vs Sony RX100 III Physical Comparison
If you are aiming to carry your camera often, you'll have to factor its weight and measurements. The Olympus TG-810 features exterior dimensions of 100mm x 65mm x 26mm (3.9" x 2.6" x 1.0") and a weight of 215 grams (0.47 lbs) whilst the Sony RX100 III has proportions of 102mm x 58mm x 41mm (4.0" x 2.3" x 1.6") with a weight of 290 grams (0.64 lbs).
Look at the Olympus TG-810 and Sony RX100 III in our newest Camera plus Lens Size Comparison Tool.
Olympus TG-810 vs Sony RX100 III Sensor Comparison
Olympus TG-810 vs Sony RX100 III Screen and ViewFinder
Photobucket discusses licensing 13 billion images with AI firms Photography Type Scores
Portrait Comparison
Apple Innovates by Creating Next-Level Optical Stabilization for iPhoneStreet Comparison
Photography GlossarySports Comparison
Meta to Introduce 'AI-Generated' Labels for Media starting next monthTravel Comparison
President Biden pushes bill mandating TikTok sale or banLandscape Comparison
Snapchat Adds Watermarks to AI-Created ImagesVlogging Comparison
Sora from OpenAI releases its first ever music video
Olympus TG-810 vs Sony RX100 III Specifications
| Olympus TG-810 | Sony Cyber-shot DSC-RX100 III | |
|---|---|---|
| General Information | ||
| Make | Olympus | Sony |
| Model type | Olympus TG-810 | Sony Cyber-shot DSC-RX100 III |
| Category | Waterproof | Large Sensor Compact |
| Announced | 2011-08-16 | 2014-05-15 |
| Body design | Compact | Large Sensor Compact |
| Sensor Information | ||
| Chip | TruePic III+ | Bionz X |
| Sensor type | CCD | BSI-CMOS |
| Sensor size | 1/2.3" | 1" |
| Sensor measurements | 6.17 x 4.55mm | 13.2 x 8.8mm |
| Sensor surface area | 28.1mm² | 116.2mm² |
| Sensor resolution | 14 megapixels | 20 megapixels |
| Anti alias filter | ||
| Aspect ratio | 4:3 and 16:9 | 1:1, 4:3, 3:2 and 16:9 |
| Full resolution | 4288 x 3216 | 5472 x 3648 |
| Max native ISO | 1600 | 12800 |
| Minimum native ISO | 80 | 125 |
| RAW files | ||
| Autofocusing | ||
| Manual focusing | ||
| Autofocus touch | ||
| Autofocus continuous | ||
| Autofocus single | ||
| Autofocus tracking | ||
| Autofocus selectice | ||
| Autofocus center weighted | ||
| Multi area autofocus | ||
| Live view autofocus | ||
| Face detect focus | ||
| Contract detect focus | ||
| Phase detect focus | ||
| Total focus points | - | 25 |
| Cross type focus points | - | - |
| Lens | ||
| Lens support | fixed lens | fixed lens |
| Lens zoom range | 28-140mm (5.0x) | 24-70mm (2.9x) |
| Maximum aperture | f/3.9-5.9 | f/1.8-2.8 |
| Macro focusing distance | 3cm | 5cm |
| Focal length multiplier | 5.8 | 2.7 |
| Screen | ||
| Display type | Fixed Type | Tilting |
| Display sizing | 3 inch | 3 inch |
| Resolution of display | 920k dot | 1,229k dot |
| Selfie friendly | ||
| Liveview | ||
| Touch operation | ||
| Display tech | TFT Hypercrystal III Color LCD | - |
| Viewfinder Information | ||
| Viewfinder | None | Electronic |
| Viewfinder resolution | - | 1,440k dot |
| Viewfinder coverage | - | 100 percent |
| Viewfinder magnification | - | 0.59x |
| Features | ||
| Lowest shutter speed | 4 secs | 30 secs |
| Highest shutter speed | 1/2000 secs | 1/2000 secs |
| Continuous shooting speed | 1.0fps | 10.0fps |
| Shutter priority | ||
| Aperture priority | ||
| Expose Manually | ||
| Exposure compensation | - | Yes |
| Custom white balance | ||
| Image stabilization | ||
| Inbuilt flash | ||
| Flash distance | 4.20 m | - |
| Flash settings | Auto, On, Off, Red-Eye, Fill-in | - |
| Hot shoe | ||
| AEB | ||
| WB bracketing | ||
| Highest flash sync | - | 1/2000 secs |
| Exposure | ||
| Multisegment metering | ||
| Average metering | ||
| Spot metering | ||
| Partial metering | ||
| AF area metering | ||
| Center weighted metering | ||
| Video features | ||
| Max video resolution | 1280x720 | 1920x1080 |
| Video file format | MPEG-4, H.264 | MPEG-4, AVCHD, XAVC S |
| Microphone jack | ||
| Headphone jack | ||
| Connectivity | ||
| Wireless | Eye-Fi Connected | Built-In |
| GPS | BuiltIn | None |
| Physical | ||
| Environmental seal | ||
| Water proofing | ||
| Dust proofing | ||
| Shock proofing | ||
| Crush proofing | ||
| Freeze proofing | ||
| Weight | 215g (0.47 pounds) | 290g (0.64 pounds) |
| Physical dimensions | 100 x 65 x 26mm (3.9" x 2.6" x 1.0") | 102 x 58 x 41mm (4.0" x 2.3" x 1.6") |