Reasons to pick Olympus TG-810 over the Sony RX100 IV
| TG-810 | RX100 IV |
|---|
Reasons to pick Sony RX100 IV over the Olympus TG-810
| RX100 IV | TG-810 | |||
|---|---|---|---|---|
| Announced | June 2015 | August 2011 | Newer by 46 months | |
| Manual focus | More accurate focus | |||
| Screen type | Tilting | Fixed | Tilting screen | |
| Screen resolution | 1229k | 920k | Sharper screen (+309k dot) | |
| Selfie screen | Easy selfies |
Common features in the Olympus TG-810 and Sony RX100 IV
| TG-810 | RX100 IV | |||
|---|---|---|---|---|
| Screen dimension | 3" | 3" | Identical screen measurement | |
| Touch friendly screen | Lack of Touch friendly screen |
Olympus TG-810 vs Sony RX100 IV Physical Comparison
For those who are intending to travel with your camera often, you'll have to factor in its weight and measurements. The Olympus TG-810 features exterior measurements of 100mm x 65mm x 26mm (3.9" x 2.6" x 1.0") accompanied by a weight of 215 grams (0.47 lbs) whilst the Sony RX100 IV has proportions of 102mm x 58mm x 41mm (4.0" x 2.3" x 1.6") along with a weight of 298 grams (0.66 lbs).
Olympus TG-810 vs Sony RX100 IV Sensor Comparison
Olympus TG-810 vs Sony RX100 IV Screen and ViewFinder
Meta to Introduce 'AI-Generated' Labels for Media starting next month Photography Type Scores
Portrait Comparison
Sora from OpenAI releases its first ever music videoStreet Comparison
Photobucket discusses licensing 13 billion images with AI firmsSports Comparison
Pentax 17 Pre-Orders Outperform Expectations by a LandslideTravel Comparison
Snapchat Adds Watermarks to AI-Created ImagesLandscape Comparison
Japan-exclusive Leica Leitz Phone 3 features big sensor and new modesVlogging Comparison
Apple Innovates by Creating Next-Level Optical Stabilization for iPhone
Olympus TG-810 vs Sony RX100 IV Specifications
| Olympus TG-810 | Sony Cyber-shot DSC-RX100 IV | |
|---|---|---|
| General Information | ||
| Manufacturer | Olympus | Sony |
| Model | Olympus TG-810 | Sony Cyber-shot DSC-RX100 IV |
| Type | Waterproof | Large Sensor Compact |
| Launched | 2011-08-16 | 2015-06-10 |
| Physical type | Compact | Large Sensor Compact |
| Sensor Information | ||
| Processor Chip | TruePic III+ | Bionz X |
| Sensor type | CCD | BSI-CMOS |
| Sensor size | 1/2.3" | 1" |
| Sensor measurements | 6.17 x 4.55mm | 13.2 x 8.8mm |
| Sensor surface area | 28.1mm² | 116.2mm² |
| Sensor resolution | 14 megapixel | 20 megapixel |
| Anti aliasing filter | ||
| Aspect ratio | 4:3 and 16:9 | 1:1, 4:3, 3:2 and 16:9 |
| Highest resolution | 4288 x 3216 | 5472 x 3648 |
| Highest native ISO | 1600 | 12800 |
| Highest boosted ISO | - | 25600 |
| Lowest native ISO | 80 | 125 |
| RAW pictures | ||
| Lowest boosted ISO | - | 80 |
| Autofocusing | ||
| Focus manually | ||
| Autofocus touch | ||
| Continuous autofocus | ||
| Single autofocus | ||
| Autofocus tracking | ||
| Selective autofocus | ||
| Center weighted autofocus | ||
| Autofocus multi area | ||
| Autofocus live view | ||
| Face detection autofocus | ||
| Contract detection autofocus | ||
| Phase detection autofocus | ||
| Number of focus points | - | 25 |
| Cross focus points | - | - |
| Lens | ||
| Lens mounting type | fixed lens | fixed lens |
| Lens focal range | 28-140mm (5.0x) | 24-70mm (2.9x) |
| Highest aperture | f/3.9-5.9 | f/1.8-2.8 |
| Macro focus distance | 3cm | 5cm |
| Focal length multiplier | 5.8 | 2.7 |
| Screen | ||
| Type of screen | Fixed Type | Tilting |
| Screen diagonal | 3 inch | 3 inch |
| Resolution of screen | 920 thousand dots | 1,229 thousand dots |
| Selfie friendly | ||
| Liveview | ||
| Touch friendly | ||
| Screen tech | TFT Hypercrystal III Color LCD | - |
| Viewfinder Information | ||
| Viewfinder | None | Electronic |
| Viewfinder resolution | - | 2,359 thousand dots |
| Viewfinder coverage | - | 100% |
| Viewfinder magnification | - | 0.59x |
| Features | ||
| Lowest shutter speed | 4s | 30s |
| Highest shutter speed | 1/2000s | 1/2000s |
| Highest silent shutter speed | - | 1/32000s |
| Continuous shooting rate | 1.0 frames per sec | 16.0 frames per sec |
| Shutter priority | ||
| Aperture priority | ||
| Manual mode | ||
| Exposure compensation | - | Yes |
| Custom white balance | ||
| Image stabilization | ||
| Integrated flash | ||
| Flash range | 4.20 m | - |
| Flash options | Auto, On, Off, Red-Eye, Fill-in | - |
| Hot shoe | ||
| AE bracketing | ||
| White balance bracketing | ||
| Highest flash synchronize | - | 1/2000s |
| Exposure | ||
| Multisegment metering | ||
| Average metering | ||
| Spot metering | ||
| Partial metering | ||
| AF area metering | ||
| Center weighted metering | ||
| Video features | ||
| Highest video resolution | 1280x720 | 3840x2160 |
| Video format | MPEG-4, H.264 | MPEG-4, AVCHD, XAVC S |
| Microphone port | ||
| Headphone port | ||
| Connectivity | ||
| Wireless | Eye-Fi Connected | Built-In |
| GPS | BuiltIn | None |
| Physical | ||
| Environmental sealing | ||
| Water proof | ||
| Dust proof | ||
| Shock proof | ||
| Crush proof | ||
| Freeze proof | ||
| Weight | 215g (0.47 lb) | 298g (0.66 lb) |
| Dimensions | 100 x 65 x 26mm (3.9" x 2.6" x 1.0") | 102 x 58 x 41mm (4.0" x 2.3" x 1.6") |