Reasons to pick Panasonic FZ1000 II over the Pentax K-3
| FZ1000 II | K-3 | |||
|---|---|---|---|---|
| Introduced | February 2019 | April 2014 | Newer by 60 months | |
| Screen type | Fully Articulated | Fixed | Fully Articulating screen | |
| Screen resolution | 1240k | 1037k | Clearer screen (+203k dot) | |
| Selfie screen | Easy selfies | |||
| Touch friendly screen | Quickly navigate |
Reasons to pick Pentax K-3 over the Panasonic FZ1000 II
| K-3 | FZ1000 II | |||
|---|---|---|---|---|
| Screen sizing | 3.2" | 3" | Bigger screen (+0.2") |
Common features in the Panasonic FZ1000 II and Pentax K-3
| FZ1000 II | K-3 | |||
| Manually focus | Very accurate focusing |
Panasonic FZ1000 II vs Pentax K-3 Physical Comparison
For anyone who is going to travel with your camera, you will want to consider its weight and measurements. The Panasonic FZ1000 II has got exterior dimensions of 136mm x 97mm x 132mm (5.4" x 3.8" x 5.2") with a weight of 808 grams (1.78 lbs) and the Pentax K-3 has proportions of 131mm x 100mm x 77mm (5.2" x 3.9" x 3.0") along with a weight of 800 grams (1.76 lbs).
Check out the Panasonic FZ1000 II vs Pentax K-3 in the all new Camera and Lens Size Comparison Tool.
Panasonic FZ1000 II vs Pentax K-3 Sensor Comparison
Panasonic FZ1000 II vs Pentax K-3 Screen and ViewFinder
Sora from OpenAI releases its first ever music video Photography Type Scores
Portrait Comparison
President Biden pushes bill mandating TikTok sale or banStreet Comparison
Japan-exclusive Leica Leitz Phone 3 features big sensor and new modesSports Comparison
Samsung Releases Faster Versions of EVO MicroSD CardsTravel Comparison
Pentax 17 Pre-Orders Outperform Expectations by a LandslideLandscape Comparison
Photobucket discusses licensing 13 billion images with AI firmsVlogging Comparison
Snapchat Adds Watermarks to AI-Created Images
Panasonic FZ1000 II vs Pentax K-3 Specifications
| Panasonic Lumix DC-FZ1000 II | Pentax K-3 | |
|---|---|---|
| General Information | ||
| Company | Panasonic | Pentax |
| Model type | Panasonic Lumix DC-FZ1000 II | Pentax K-3 |
| Type | Large Sensor Superzoom | Advanced DSLR |
| Released | 2019-02-18 | 2014-04-10 |
| Body design | SLR-like (bridge) | Mid-size SLR |
| Sensor Information | ||
| Processor Chip | Venus Engine | Prime III |
| Sensor type | BSI-CMOS | CMOS |
| Sensor size | 1" | APS-C |
| Sensor measurements | 13.2 x 8.8mm | 23.5 x 15.6mm |
| Sensor area | 116.2mm² | 366.6mm² |
| Sensor resolution | 20 megapixels | 24 megapixels |
| Anti alias filter | ||
| Aspect ratio | 1:1, 4:3, 3:2 and 16:9 | 3:2 |
| Highest resolution | 5472 x 3648 | 6016 x 4000 |
| Highest native ISO | 12800 | 51200 |
| Highest boosted ISO | 25600 | - |
| Lowest native ISO | 125 | 100 |
| RAW pictures | ||
| Lowest boosted ISO | 80 | - |
| Autofocusing | ||
| Manual focusing | ||
| Touch to focus | ||
| AF continuous | ||
| Single AF | ||
| AF tracking | ||
| Selective AF | ||
| Center weighted AF | ||
| Multi area AF | ||
| AF live view | ||
| Face detection focusing | ||
| Contract detection focusing | ||
| Phase detection focusing | ||
| Total focus points | 49 | 27 |
| Cross type focus points | - | 25 |
| Lens | ||
| Lens mount type | fixed lens | Pentax KAF2 |
| Lens zoom range | 25-400mm (16.0x) | - |
| Maximum aperture | f/2.8-4.0 | - |
| Macro focusing distance | 3cm | - |
| Total lenses | - | 151 |
| Focal length multiplier | 2.7 | 1.5 |
| Screen | ||
| Range of screen | Fully Articulated | Fixed Type |
| Screen diagonal | 3 inches | 3.2 inches |
| Screen resolution | 1,240 thousand dot | 1,037 thousand dot |
| Selfie friendly | ||
| Liveview | ||
| Touch display | ||
| Screen tech | - | TFT LCD monitor |
| Viewfinder Information | ||
| Viewfinder type | Electronic | Optical (pentaprism) |
| Viewfinder resolution | 2,360 thousand dot | - |
| Viewfinder coverage | 100% | 100% |
| Viewfinder magnification | 0.74x | 0.64x |
| Features | ||
| Lowest shutter speed | 60s | 30s |
| Highest shutter speed | 1/4000s | 1/8000s |
| Highest silent shutter speed | 1/16000s | - |
| Continuous shooting speed | 12.0fps | 8.0fps |
| Shutter priority | ||
| Aperture priority | ||
| Expose Manually | ||
| Exposure compensation | Yes | Yes |
| Set WB | ||
| Image stabilization | ||
| Integrated flash | ||
| Flash distance | 13.50 m (with Auto ISO) | 13.00 m (at ISO 100) |
| External flash | ||
| AE bracketing | ||
| WB bracketing | ||
| Highest flash sync | - | 1/180s |
| Exposure | ||
| Multisegment | ||
| Average | ||
| Spot | ||
| Partial | ||
| AF area | ||
| Center weighted | ||
| Video features | ||
| Highest video resolution | 3840x2160 | 1920x1080 |
| Video data format | MPEG-4, H.264 | MPEG-4, H.264 |
| Microphone jack | ||
| Headphone jack | ||
| Connectivity | ||
| Wireless | Built-In | None |
| Bluetooth | ||
| NFC | ||
| HDMI | ||
| USB | USB 2.0 (480 Mbit/sec) | USB 3.0 (5 GBit/sec) |
| GPS | None | Optional |
| Physical | ||
| Environmental seal | ||
| Water proofing | ||
| Dust proofing | ||
| Shock proofing | ||
| Crush proofing | ||
| Freeze proofing | ||
| Weight | 808 gr (1.78 pounds) | 800 gr (1.76 pounds) |
| Dimensions | 136 x 97 x 132mm (5.4" x 3.8" x 5.2") | 131 x 100 x 77mm (5.2" x 3.9" x 3.0") |