Reasons to pick Panasonic FH22 over the Sony RX100 III
| FH22 | RX100 III | |||
|---|---|---|---|---|
| Touch friendly display | Easily navigate |
Reasons to pick Sony RX100 III over the Panasonic FH22
| RX100 III | FH22 | |||
|---|---|---|---|---|
| Announced | May 2014 | January 2010 | More modern by 53 months | |
| Focus manually | Dial accurate focusing | |||
| Display type | Tilting | Fixed | Tilting display | |
| Display resolution | 1229k | 230k | Sharper display (+999k dot) | |
| Selfie screen | Take selfies |
Common features in the Panasonic FH22 and Sony RX100 III
| FH22 | RX100 III | |||
| Display dimensions | 3" | 3" | Equal display measurement |
Panasonic FH22 vs Sony RX100 III Physical Comparison
If you're intending to carry around your camera frequently, you will need to consider its weight and proportions. The Panasonic FH22 provides physical dimensions of 100mm x 57mm x 27mm (3.9" x 2.2" x 1.1") with a weight of 170 grams (0.37 lbs) whilst the Sony RX100 III has measurements of 102mm x 58mm x 41mm (4.0" x 2.3" x 1.6") along with a weight of 290 grams (0.64 lbs).
See the Panasonic FH22 vs Sony RX100 III in the new Camera with Lens Size Comparison Tool.
Panasonic FH22 vs Sony RX100 III Sensor Comparison
Panasonic FH22 vs Sony RX100 III Screen and ViewFinder
Meta to Introduce 'AI-Generated' Labels for Media starting next month Photography Type Scores
Portrait Comparison
President Biden pushes bill mandating TikTok sale or banStreet Comparison
Sora from OpenAI releases its first ever music videoSports Comparison
Photobucket discusses licensing 13 billion images with AI firmsTravel Comparison
Samsung Releases Faster Versions of EVO MicroSD CardsLandscape Comparison
Apple Innovates by Creating Next-Level Optical Stabilization for iPhoneVlogging Comparison
Japan-exclusive Leica Leitz Phone 3 features big sensor and new modes
Panasonic FH22 vs Sony RX100 III Specifications
| Panasonic Lumix DMC-FH22 | Sony Cyber-shot DSC-RX100 III | |
|---|---|---|
| General Information | ||
| Company | Panasonic | Sony |
| Model | Panasonic Lumix DMC-FH22 | Sony Cyber-shot DSC-RX100 III |
| Also called as | Lumix DMC-FS33 | - |
| Category | Small Sensor Compact | Large Sensor Compact |
| Revealed | 2010-01-06 | 2014-05-15 |
| Body design | Compact | Large Sensor Compact |
| Sensor Information | ||
| Powered by | - | Bionz X |
| Sensor type | CCD | BSI-CMOS |
| Sensor size | 1/2.3" | 1" |
| Sensor dimensions | 6.08 x 4.56mm | 13.2 x 8.8mm |
| Sensor area | 27.7mm² | 116.2mm² |
| Sensor resolution | 14 megapixels | 20 megapixels |
| Anti aliasing filter | ||
| Aspect ratio | 4:3, 3:2 and 16:9 | 1:1, 4:3, 3:2 and 16:9 |
| Highest Possible resolution | 4320 x 3240 | 5472 x 3648 |
| Maximum native ISO | 6400 | 12800 |
| Minimum native ISO | 80 | 125 |
| RAW format | ||
| Autofocusing | ||
| Manual focus | ||
| Autofocus touch | ||
| Continuous autofocus | ||
| Autofocus single | ||
| Tracking autofocus | ||
| Autofocus selectice | ||
| Autofocus center weighted | ||
| Autofocus multi area | ||
| Live view autofocus | ||
| Face detection autofocus | ||
| Contract detection autofocus | ||
| Phase detection autofocus | ||
| Number of focus points | 9 | 25 |
| Lens | ||
| Lens mount | fixed lens | fixed lens |
| Lens focal range | 28-224mm (8.0x) | 24-70mm (2.9x) |
| Maximum aperture | f/3.3-5.9 | f/1.8-2.8 |
| Macro focus range | 5cm | 5cm |
| Focal length multiplier | 5.9 | 2.7 |
| Screen | ||
| Screen type | Fixed Type | Tilting |
| Screen size | 3 inch | 3 inch |
| Resolution of screen | 230k dot | 1,229k dot |
| Selfie friendly | ||
| Liveview | ||
| Touch friendly | ||
| Viewfinder Information | ||
| Viewfinder type | None | Electronic |
| Viewfinder resolution | - | 1,440k dot |
| Viewfinder coverage | - | 100 percent |
| Viewfinder magnification | - | 0.59x |
| Features | ||
| Minimum shutter speed | 60s | 30s |
| Fastest shutter speed | 1/1600s | 1/2000s |
| Continuous shutter speed | 5.0 frames/s | 10.0 frames/s |
| Shutter priority | ||
| Aperture priority | ||
| Manual exposure | ||
| Exposure compensation | - | Yes |
| Custom white balance | ||
| Image stabilization | ||
| Inbuilt flash | ||
| Flash range | 5.80 m | - |
| Flash settings | Auto, On, Off, Red-eye, Slow Syncro | - |
| Hot shoe | ||
| AE bracketing | ||
| WB bracketing | ||
| Fastest flash sync | - | 1/2000s |
| Exposure | ||
| Multisegment metering | ||
| Average metering | ||
| Spot metering | ||
| Partial metering | ||
| AF area metering | ||
| Center weighted metering | ||
| Video features | ||
| Maximum video resolution | 1280x720 | 1920x1080 |
| Video data format | Motion JPEG | MPEG-4, AVCHD, XAVC S |
| Mic jack | ||
| Headphone jack | ||
| Connectivity | ||
| Wireless | None | Built-In |
| GPS | None | None |
| Physical | ||
| Environmental seal | ||
| Water proof | ||
| Dust proof | ||
| Shock proof | ||
| Crush proof | ||
| Freeze proof | ||
| Weight | 170g (0.37 lb) | 290g (0.64 lb) |
| Physical dimensions | 100 x 57 x 27mm (3.9" x 2.2" x 1.1") | 102 x 58 x 41mm (4.0" x 2.3" x 1.6") |