Reasons to pick Panasonic FH22 over the Sony TX100V
| FH22 | TX100V |
|---|
Reasons to pick Sony TX100V over the Panasonic FH22
| TX100V | FH22 | |||
|---|---|---|---|---|
| Released | January 2011 | January 2010 | More modern by 12 months | |
| Screen dimension | 3.5" | 3" | Bigger screen (+0.5") | |
| Screen resolution | 1229k | 230k | Sharper screen (+999k dot) |
Common features in the Panasonic FH22 and Sony TX100V
| FH22 | TX100V | |||
|---|---|---|---|---|
| Manually focus | No manual focus | |||
| Screen type | Fixed | Fixed | Fixed screen | |
| Selfie screen | Neither provides selfie screen | |||
| Touch friendly screen | Quickly navigate |
Panasonic FH22 vs Sony TX100V Physical Comparison
In case you're aiming to carry around your camera, you are going to need to factor its weight and measurements. The Panasonic FH22 provides exterior dimensions of 100mm x 57mm x 27mm (3.9" x 2.2" x 1.1") with a weight of 170 grams (0.37 lbs) whilst the Sony TX100V has proportions of 97mm x 59mm x 18mm (3.8" x 2.3" x 0.7") with a weight of 147 grams (0.32 lbs).
Contrast the Panasonic FH22 versus Sony TX100V in the new Camera with Lens Size Comparison Tool.
Panasonic FH22 vs Sony TX100V Sensor Comparison
Panasonic FH22 vs Sony TX100V Screen and ViewFinder
Snapchat Adds Watermarks to AI-Created Images Photography Type Scores
Portrait Comparison
Meta to Introduce 'AI-Generated' Labels for Media starting next monthStreet Comparison
Apple Innovates by Creating Next-Level Optical Stabilization for iPhoneSports Comparison
Pentax 17 Pre-Orders Outperform Expectations by a LandslideTravel Comparison
Sora from OpenAI releases its first ever music videoLandscape Comparison
Samsung Releases Faster Versions of EVO MicroSD CardsVlogging Comparison
Photography Glossary
Panasonic FH22 vs Sony TX100V Specifications
| Panasonic Lumix DMC-FH22 | Sony Cyber-shot DSC-TX100V | |
|---|---|---|
| General Information | ||
| Manufacturer | Panasonic | Sony |
| Model type | Panasonic Lumix DMC-FH22 | Sony Cyber-shot DSC-TX100V |
| Also called | Lumix DMC-FS33 | - |
| Type | Small Sensor Compact | Ultracompact |
| Launched | 2010-01-06 | 2011-01-06 |
| Physical type | Compact | Ultracompact |
| Sensor Information | ||
| Processor | - | BIONZ |
| Sensor type | CCD | BSI-CMOS |
| Sensor size | 1/2.3" | 1/2.3" |
| Sensor measurements | 6.08 x 4.56mm | 6.17 x 4.55mm |
| Sensor surface area | 27.7mm² | 28.1mm² |
| Sensor resolution | 14MP | 16MP |
| Anti alias filter | ||
| Aspect ratio | 4:3, 3:2 and 16:9 | 4:3 and 16:9 |
| Full resolution | 4320 x 3240 | 4608 x 3456 |
| Max native ISO | 6400 | 3200 |
| Minimum native ISO | 80 | 125 |
| RAW images | ||
| Autofocusing | ||
| Manual focusing | ||
| AF touch | ||
| Continuous AF | ||
| Single AF | ||
| AF tracking | ||
| AF selectice | ||
| Center weighted AF | ||
| AF multi area | ||
| Live view AF | ||
| Face detect AF | ||
| Contract detect AF | ||
| Phase detect AF | ||
| Total focus points | 9 | 9 |
| Lens | ||
| Lens mount type | fixed lens | fixed lens |
| Lens zoom range | 28-224mm (8.0x) | 25-100mm (4.0x) |
| Maximum aperture | f/3.3-5.9 | f/3.5-4.6 |
| Macro focusing distance | 5cm | - |
| Focal length multiplier | 5.9 | 5.8 |
| Screen | ||
| Type of display | Fixed Type | Fixed Type |
| Display size | 3 inches | 3.5 inches |
| Display resolution | 230k dots | 1,229k dots |
| Selfie friendly | ||
| Liveview | ||
| Touch friendly | ||
| Display tech | - | XtraFine OLED display with TruBlack technology |
| Viewfinder Information | ||
| Viewfinder | None | None |
| Features | ||
| Slowest shutter speed | 60 seconds | 2 seconds |
| Maximum shutter speed | 1/1600 seconds | 1/1600 seconds |
| Continuous shooting rate | 5.0 frames per second | 10.0 frames per second |
| Shutter priority | ||
| Aperture priority | ||
| Expose Manually | ||
| Custom WB | ||
| Image stabilization | ||
| Integrated flash | ||
| Flash distance | 5.80 m | 4.00 m |
| Flash options | Auto, On, Off, Red-eye, Slow Syncro | Auto, On, Off, Slow Sync |
| Hot shoe | ||
| Auto exposure bracketing | ||
| White balance bracketing | ||
| Exposure | ||
| Multisegment exposure | ||
| Average exposure | ||
| Spot exposure | ||
| Partial exposure | ||
| AF area exposure | ||
| Center weighted exposure | ||
| Video features | ||
| Max video resolution | 1280x720 | 1920x1080 |
| Video data format | Motion JPEG | MPEG-4, AVCHD |
| Microphone port | ||
| Headphone port | ||
| Connectivity | ||
| Wireless | None | Eye-Fi Connected |
| GPS | None | BuiltIn |
| Physical | ||
| Environmental sealing | ||
| Water proofing | ||
| Dust proofing | ||
| Shock proofing | ||
| Crush proofing | ||
| Freeze proofing | ||
| Weight | 170 grams (0.37 lbs) | 147 grams (0.32 lbs) |
| Dimensions | 100 x 57 x 27mm (3.9" x 2.2" x 1.1") | 97 x 59 x 18mm (3.8" x 2.3" x 0.7") |