Reasons to pick Panasonic FH6 over the Sony HX20V
| FH6 | HX20V |
|---|
Reasons to pick Sony HX20V over the Panasonic FH6
| HX20V | FH6 | |||
|---|---|---|---|---|
| Manual focus | Very accurate focusing | |||
| Screen dimensions | 3" | 2.7" | Bigger screen (+0.3") | |
| Screen resolution | 922k | 230k | Crisper screen (+692k dot) |
Common features in the Panasonic FH6 and Sony HX20V
| FH6 | HX20V | |||
|---|---|---|---|---|
| Introduced | January 2012 | July 2012 | Similar age | |
| Screen type | Fixed | Fixed | Fixed screen | |
| Selfie screen | Neither contains selfie screen | |||
| Touch screen | Lacking Touch screen |
Panasonic FH6 vs Sony HX20V Physical Comparison
For anyone who is aiming to carry around your camera regularly, you are going to need to think about its weight and proportions. The Panasonic FH6 has got exterior dimensions of 96mm x 56mm x 20mm (3.8" x 2.2" x 0.8") having a weight of 119 grams (0.26 lbs) while the Sony HX20V has measurements of 107mm x 62mm x 35mm (4.2" x 2.4" x 1.4") accompanied by a weight of 254 grams (0.56 lbs).
Examine the Panasonic FH6 and Sony HX20V in our newest Camera & Lens Size Comparison Tool.
Using size and weight, the portability score of the FH6 and HX20V is 96 and 90 respectively.
Panasonic FH6 vs Sony HX20V Sensor Comparison
Panasonic FH6 vs Sony HX20V Screen and ViewFinder
Photobucket discusses licensing 13 billion images with AI firms Photography Type Scores
Portrait Comparison
Pentax 17 Pre-Orders Outperform Expectations by a LandslideStreet Comparison
Photography GlossarySports Comparison
President Biden pushes bill mandating TikTok sale or banTravel Comparison
Japan-exclusive Leica Leitz Phone 3 features big sensor and new modesLandscape Comparison
Sora from OpenAI releases its first ever music videoVlogging Comparison
Meta to Introduce 'AI-Generated' Labels for Media starting next month
Panasonic FH6 vs Sony HX20V Specifications
| Panasonic Lumix DMC-FH6 | Sony Cyber-shot DSC-HX20V | |
|---|---|---|
| General Information | ||
| Company | Panasonic | Sony |
| Model type | Panasonic Lumix DMC-FH6 | Sony Cyber-shot DSC-HX20V |
| Category | Small Sensor Compact | Small Sensor Superzoom |
| Introduced | 2012-01-09 | 2012-07-20 |
| Physical type | Compact | Compact |
| Sensor Information | ||
| Processor | - | BIONZ |
| Sensor type | CCD | BSI-CMOS |
| Sensor size | 1/2.3" | 1/2.3" |
| Sensor measurements | 6.08 x 4.56mm | 6.17 x 4.55mm |
| Sensor area | 27.7mm² | 28.1mm² |
| Sensor resolution | 14 megapixel | 18 megapixel |
| Anti alias filter | ||
| Aspect ratio | 4:3 and 16:9 | 4:3 and 16:9 |
| Max resolution | 4320 x 3240 | 4896 x 3672 |
| Max native ISO | 6400 | 12800 |
| Lowest native ISO | 100 | 100 |
| RAW photos | ||
| Autofocusing | ||
| Focus manually | ||
| Touch focus | ||
| Continuous autofocus | ||
| Autofocus single | ||
| Autofocus tracking | ||
| Autofocus selectice | ||
| Autofocus center weighted | ||
| Autofocus multi area | ||
| Live view autofocus | ||
| Face detect focus | ||
| Contract detect focus | ||
| Phase detect focus | ||
| Total focus points | 9 | 9 |
| Lens | ||
| Lens mount type | fixed lens | fixed lens |
| Lens zoom range | 24-120mm (5.0x) | 25-500mm (20.0x) |
| Largest aperture | f/2.5-6.4 | f/3.2-5.8 |
| Macro focusing distance | 5cm | 1cm |
| Crop factor | 5.9 | 5.8 |
| Screen | ||
| Display type | Fixed Type | Fixed Type |
| Display size | 2.7 inch | 3 inch |
| Resolution of display | 230 thousand dots | 922 thousand dots |
| Selfie friendly | ||
| Liveview | ||
| Touch screen | ||
| Display tech | TFT Color LCD | XtraFine TruBlack TFT LCD |
| Viewfinder Information | ||
| Viewfinder | None | None |
| Features | ||
| Min shutter speed | 8 seconds | 30 seconds |
| Max shutter speed | 1/1600 seconds | 1/1600 seconds |
| Continuous shutter rate | 2.0 frames per second | 10.0 frames per second |
| Shutter priority | ||
| Aperture priority | ||
| Expose Manually | ||
| Exposure compensation | - | Yes |
| Set white balance | ||
| Image stabilization | ||
| Integrated flash | ||
| Flash distance | 4.60 m | 7.10 m |
| Flash modes | Auto, On, Off, Red-Eye reduction | Auto, On, Off, Slow Sync |
| Hot shoe | ||
| Auto exposure bracketing | ||
| White balance bracketing | ||
| Exposure | ||
| Multisegment metering | ||
| Average metering | ||
| Spot metering | ||
| Partial metering | ||
| AF area metering | ||
| Center weighted metering | ||
| Video features | ||
| Max video resolution | 1280x720 | 1920x1080 |
| Video file format | Motion JPEG | MPEG-4, AVCHD |
| Microphone port | ||
| Headphone port | ||
| Connectivity | ||
| Wireless | None | Eye-Fi Connected |
| GPS | None | BuiltIn |
| Physical | ||
| Environment sealing | ||
| Water proofing | ||
| Dust proofing | ||
| Shock proofing | ||
| Crush proofing | ||
| Freeze proofing | ||
| Weight | 119 gr (0.26 lbs) | 254 gr (0.56 lbs) |
| Physical dimensions | 96 x 56 x 20mm (3.8" x 2.2" x 0.8") | 107 x 62 x 35mm (4.2" x 2.4" x 1.4") |