Reasons to pick Panasonic FP8 over the Sony HX20V
| FP8 | HX20V |
|---|
Reasons to pick Sony HX20V over the Panasonic FP8
| HX20V | FP8 | |||
|---|---|---|---|---|
| Announced | July 2012 | July 2009 | Fresher by 36 months | |
| Manually focus | More precise focusing | |||
| Display sizing | 3" | 2.7" | Larger display (+0.3") | |
| Display resolution | 922k | 230k | Sharper display (+692k dot) |
Common features in the Panasonic FP8 and Sony HX20V
| FP8 | HX20V | |||
|---|---|---|---|---|
| Display type | Fixed | Fixed | Fixed display | |
| Selfie screen | Neither comes with selfie screen | |||
| Touch friendly display | No Touch friendly display |
Panasonic FP8 vs Sony HX20V Physical Comparison
If you are going to carry your camera, you'll have to consider its weight and proportions. The Panasonic FP8 comes with outside measurements of 96mm x 60mm x 20mm (3.8" x 2.4" x 0.8") with a weight of 151 grams (0.33 lbs) while the Sony HX20V has measurements of 107mm x 62mm x 35mm (4.2" x 2.4" x 1.4") along with a weight of 254 grams (0.56 lbs).
Compare the Panasonic FP8 versus Sony HX20V in our brand new Camera & Lens Size Comparison Tool.
Panasonic FP8 vs Sony HX20V Sensor Comparison
Panasonic FP8 vs Sony HX20V Screen and ViewFinder
Samsung Releases Faster Versions of EVO MicroSD Cards Photography Type Scores
Portrait Comparison
President Biden pushes bill mandating TikTok sale or banStreet Comparison
Snapchat Adds Watermarks to AI-Created ImagesSports Comparison
Photobucket discusses licensing 13 billion images with AI firmsTravel Comparison
Photography GlossaryLandscape Comparison
Meta to Introduce 'AI-Generated' Labels for Media starting next monthVlogging Comparison
Japan-exclusive Leica Leitz Phone 3 features big sensor and new modes
Panasonic FP8 vs Sony HX20V Specifications
| Panasonic Lumix DMC-FP8 | Sony Cyber-shot DSC-HX20V | |
|---|---|---|
| General Information | ||
| Brand Name | Panasonic | Sony |
| Model type | Panasonic Lumix DMC-FP8 | Sony Cyber-shot DSC-HX20V |
| Class | Ultracompact | Small Sensor Superzoom |
| Introduced | 2009-07-27 | 2012-07-20 |
| Physical type | Ultracompact | Compact |
| Sensor Information | ||
| Processor Chip | Venus Engine V | BIONZ |
| Sensor type | CCD | BSI-CMOS |
| Sensor size | 1/2.3" | 1/2.3" |
| Sensor measurements | 6.08 x 4.56mm | 6.17 x 4.55mm |
| Sensor surface area | 27.7mm² | 28.1mm² |
| Sensor resolution | 12 megapixels | 18 megapixels |
| Anti alias filter | ||
| Aspect ratio | 4:3, 3:2 and 16:9 | 4:3 and 16:9 |
| Max resolution | 4000 x 3000 | 4896 x 3672 |
| Max native ISO | 6400 | 12800 |
| Minimum native ISO | 80 | 100 |
| RAW photos | ||
| Autofocusing | ||
| Manual focusing | ||
| Touch to focus | ||
| Continuous AF | ||
| Single AF | ||
| Tracking AF | ||
| AF selectice | ||
| AF center weighted | ||
| AF multi area | ||
| Live view AF | ||
| Face detect focusing | ||
| Contract detect focusing | ||
| Phase detect focusing | ||
| Total focus points | 11 | 9 |
| Lens | ||
| Lens mount type | fixed lens | fixed lens |
| Lens zoom range | 28-128mm (4.6x) | 25-500mm (20.0x) |
| Max aperture | f/3.3-5.9 | f/3.2-5.8 |
| Macro focusing range | 5cm | 1cm |
| Crop factor | 5.9 | 5.8 |
| Screen | ||
| Type of display | Fixed Type | Fixed Type |
| Display sizing | 2.7" | 3" |
| Resolution of display | 230k dots | 922k dots |
| Selfie friendly | ||
| Liveview | ||
| Touch friendly | ||
| Display tech | - | XtraFine TruBlack TFT LCD |
| Viewfinder Information | ||
| Viewfinder type | None | None |
| Features | ||
| Min shutter speed | 60 seconds | 30 seconds |
| Max shutter speed | 1/1300 seconds | 1/1600 seconds |
| Continuous shutter rate | 2.0fps | 10.0fps |
| Shutter priority | ||
| Aperture priority | ||
| Expose Manually | ||
| Exposure compensation | - | Yes |
| Change WB | ||
| Image stabilization | ||
| Built-in flash | ||
| Flash distance | 5.50 m | 7.10 m |
| Flash settings | Auto, On, Off, Red-Eye, Slow Sync | Auto, On, Off, Slow Sync |
| External flash | ||
| AE bracketing | ||
| White balance bracketing | ||
| Exposure | ||
| Multisegment | ||
| Average | ||
| Spot | ||
| Partial | ||
| AF area | ||
| Center weighted | ||
| Video features | ||
| Max video resolution | 1280x720 | 1920x1080 |
| Video data format | Motion JPEG | MPEG-4, AVCHD |
| Microphone port | ||
| Headphone port | ||
| Connectivity | ||
| Wireless | None | Eye-Fi Connected |
| GPS | None | BuiltIn |
| Physical | ||
| Environment sealing | ||
| Water proofing | ||
| Dust proofing | ||
| Shock proofing | ||
| Crush proofing | ||
| Freeze proofing | ||
| Weight | 151 gr (0.33 lb) | 254 gr (0.56 lb) |
| Dimensions | 96 x 60 x 20mm (3.8" x 2.4" x 0.8") | 107 x 62 x 35mm (4.2" x 2.4" x 1.4") |