Reasons to pick Panasonic FZ100 over the Pentax K-3
| FZ100 | K-3 | |||
|---|---|---|---|---|
| Display type | Fully Articulated | Fixed | Fully Articulating display | |
| Selfie screen | Take selfies |
Reasons to pick Pentax K-3 over the Panasonic FZ100
| K-3 | FZ100 | |||
|---|---|---|---|---|
| Announced | April 2014 | July 2010 | More modern by 45 months | |
| Display size | 3.2" | 3" | Larger display (+0.2") | |
| Display resolution | 1037k | 460k | Clearer display (+577k dot) |
Common features in the Panasonic FZ100 and Pentax K-3
| FZ100 | K-3 | |||
| Manual focus | Very accurate focus | |||
| Touch display | Neither contains Touch display |
Panasonic FZ100 vs Pentax K-3 Physical Comparison
When you are planning to carry around your camera, you are going to need to consider its weight and dimensions. The Panasonic FZ100 has got outer measurements of 124mm x 82mm x 92mm (4.9" x 3.2" x 3.6") with a weight of 540 grams (1.19 lbs) whilst the Pentax K-3 has dimensions of 131mm x 100mm x 77mm (5.2" x 3.9" x 3.0") along with a weight of 800 grams (1.76 lbs).
Looking at size and weight, the portability score of the FZ100 and K-3 is 67 and 59 respectively.
Panasonic FZ100 vs Pentax K-3 Sensor Comparison
Panasonic FZ100 vs Pentax K-3 Screen and ViewFinder
Photography Glossary Photography Type Scores
Portrait Comparison
Pentax 17 Pre-Orders Outperform Expectations by a LandslideStreet Comparison
Snapchat Adds Watermarks to AI-Created ImagesSports Comparison
Samsung Releases Faster Versions of EVO MicroSD CardsTravel Comparison
Sora from OpenAI releases its first ever music videoLandscape Comparison
Meta to Introduce 'AI-Generated' Labels for Media starting next monthVlogging Comparison
President Biden pushes bill mandating TikTok sale or ban
Panasonic FZ100 vs Pentax K-3 Specifications
| Panasonic Lumix DMC-FZ100 | Pentax K-3 | |
|---|---|---|
| General Information | ||
| Make | Panasonic | Pentax |
| Model type | Panasonic Lumix DMC-FZ100 | Pentax K-3 |
| Category | Small Sensor Superzoom | Advanced DSLR |
| Announced | 2010-07-21 | 2014-04-10 |
| Physical type | SLR-like (bridge) | Mid-size SLR |
| Sensor Information | ||
| Processor | Venus Engine FHD | Prime III |
| Sensor type | CMOS | CMOS |
| Sensor size | 1/2.3" | APS-C |
| Sensor measurements | 6.08 x 4.56mm | 23.5 x 15.6mm |
| Sensor surface area | 27.7mm² | 366.6mm² |
| Sensor resolution | 14 megapixel | 24 megapixel |
| Anti alias filter | ||
| Aspect ratio | 1:1, 4:3, 3:2 and 16:9 | 3:2 |
| Max resolution | 4320 x 3240 | 6016 x 4000 |
| Max native ISO | 6400 | 51200 |
| Lowest native ISO | 100 | 100 |
| RAW files | ||
| Autofocusing | ||
| Manual focusing | ||
| AF touch | ||
| AF continuous | ||
| Single AF | ||
| AF tracking | ||
| AF selectice | ||
| AF center weighted | ||
| Multi area AF | ||
| Live view AF | ||
| Face detect focusing | ||
| Contract detect focusing | ||
| Phase detect focusing | ||
| Total focus points | - | 27 |
| Cross type focus points | - | 25 |
| Lens | ||
| Lens support | fixed lens | Pentax KAF2 |
| Lens zoom range | 25-600mm (24.0x) | - |
| Maximum aperture | f/2.8-5.2 | - |
| Macro focusing range | 1cm | - |
| Available lenses | - | 151 |
| Focal length multiplier | 5.9 | 1.5 |
| Screen | ||
| Type of display | Fully Articulated | Fixed Type |
| Display diagonal | 3" | 3.2" |
| Resolution of display | 460k dots | 1,037k dots |
| Selfie friendly | ||
| Liveview | ||
| Touch friendly | ||
| Display tech | - | TFT LCD monitor |
| Viewfinder Information | ||
| Viewfinder | Electronic | Optical (pentaprism) |
| Viewfinder coverage | - | 100 percent |
| Viewfinder magnification | - | 0.64x |
| Features | ||
| Min shutter speed | 60 secs | 30 secs |
| Max shutter speed | 1/2000 secs | 1/8000 secs |
| Continuous shutter rate | 11.0 frames per sec | 8.0 frames per sec |
| Shutter priority | ||
| Aperture priority | ||
| Expose Manually | ||
| Exposure compensation | Yes | Yes |
| Set WB | ||
| Image stabilization | ||
| Integrated flash | ||
| Flash distance | 9.50 m | 13.00 m (at ISO 100) |
| Hot shoe | ||
| AE bracketing | ||
| WB bracketing | ||
| Max flash synchronize | - | 1/180 secs |
| Exposure | ||
| Multisegment metering | ||
| Average metering | ||
| Spot metering | ||
| Partial metering | ||
| AF area metering | ||
| Center weighted metering | ||
| Video features | ||
| Max video resolution | 1920x1080 | 1920x1080 |
| Video file format | AVCHD | MPEG-4, H.264 |
| Microphone port | ||
| Headphone port | ||
| Connectivity | ||
| Wireless | None | None |
| Bluetooth | ||
| NFC | ||
| HDMI | ||
| USB | USB 2.0 (480 Mbit/sec) | USB 3.0 (5 GBit/sec) |
| GPS | None | Optional |
| Physical | ||
| Environmental sealing | ||
| Water proofing | ||
| Dust proofing | ||
| Shock proofing | ||
| Crush proofing | ||
| Freeze proofing | ||
| Weight | 540 grams (1.19 lb) | 800 grams (1.76 lb) |
| Physical dimensions | 124 x 82 x 92mm (4.9" x 3.2" x 3.6") | 131 x 100 x 77mm (5.2" x 3.9" x 3.0") |