Reasons to pick Panasonic ZS100 over the Pentax K-3
| ZS100 | K-3 | |||
|---|---|---|---|---|
| Launched | January 2016 | April 2014 | More modern by 22 months | |
| Screen resolution | 1040k | 1037k | Clearer screen (+3k dot) | |
| Touch screen | Quickly navigate |
Reasons to pick Pentax K-3 over the Panasonic ZS100
| K-3 | ZS100 | |||
|---|---|---|---|---|
| Screen sizing | 3.2" | 3" | Bigger screen (+0.2") |
Common features in the Panasonic ZS100 and Pentax K-3
| ZS100 | K-3 | |||
| Manual focus | Very precise focusing | |||
| Screen type | Fixed | Fixed | Fixed screen | |
| Selfie screen | Neither contains selfie screen |
Panasonic ZS100 vs Pentax K-3 Physical Comparison
When you are aiming to carry around your camera often, you should factor in its weight and measurements. The Panasonic ZS100 has got outer measurements of 111mm x 65mm x 44mm (4.4" x 2.6" x 1.7") along with a weight of 312 grams (0.69 lbs) whilst the Pentax K-3 has proportions of 131mm x 100mm x 77mm (5.2" x 3.9" x 3.0") and a weight of 800 grams (1.76 lbs).
Panasonic ZS100 vs Pentax K-3 Sensor Comparison
Panasonic ZS100 vs Pentax K-3 Screen and ViewFinder
Japan-exclusive Leica Leitz Phone 3 features big sensor and new modes Photography Type Scores
Portrait Comparison
Snapchat Adds Watermarks to AI-Created ImagesStreet Comparison
Samsung Releases Faster Versions of EVO MicroSD CardsSports Comparison
Apple Innovates by Creating Next-Level Optical Stabilization for iPhoneTravel Comparison
Sora from OpenAI releases its first ever music videoLandscape Comparison
President Biden pushes bill mandating TikTok sale or banVlogging Comparison
Photography Glossary
Panasonic ZS100 vs Pentax K-3 Specifications
| Panasonic Lumix DMC-ZS100 | Pentax K-3 | |
|---|---|---|
| General Information | ||
| Brand | Panasonic | Pentax |
| Model | Panasonic Lumix DMC-ZS100 | Pentax K-3 |
| Also called as | Lumix DMC-TZ100 | - |
| Type | Large Sensor Compact | Advanced DSLR |
| Released | 2016-01-05 | 2014-04-10 |
| Body design | Large Sensor Compact | Mid-size SLR |
| Sensor Information | ||
| Powered by | Venus Engine | Prime III |
| Sensor type | MOS | CMOS |
| Sensor size | 1" | APS-C |
| Sensor measurements | 13.2 x 8.8mm | 23.5 x 15.6mm |
| Sensor area | 116.2mm² | 366.6mm² |
| Sensor resolution | 20 megapixel | 24 megapixel |
| Anti aliasing filter | ||
| Aspect ratio | 1:1, 4:3, 3:2 and 16:9 | 3:2 |
| Maximum resolution | 5472 x 3648 | 6016 x 4000 |
| Maximum native ISO | 12800 | 51200 |
| Maximum boosted ISO | 25600 | - |
| Minimum native ISO | 125 | 100 |
| RAW photos | ||
| Minimum boosted ISO | 80 | - |
| Autofocusing | ||
| Manual focus | ||
| Autofocus touch | ||
| Continuous autofocus | ||
| Single autofocus | ||
| Autofocus tracking | ||
| Selective autofocus | ||
| Center weighted autofocus | ||
| Autofocus multi area | ||
| Autofocus live view | ||
| Face detect autofocus | ||
| Contract detect autofocus | ||
| Phase detect autofocus | ||
| Number of focus points | 49 | 27 |
| Cross focus points | - | 25 |
| Lens | ||
| Lens mounting type | fixed lens | Pentax KAF2 |
| Lens focal range | 25-250mm (10.0x) | - |
| Maximal aperture | f/2.8-5.9 | - |
| Macro focus range | 5cm | - |
| Number of lenses | - | 151 |
| Crop factor | 2.7 | 1.5 |
| Screen | ||
| Range of display | Fixed Type | Fixed Type |
| Display sizing | 3" | 3.2" |
| Resolution of display | 1,040 thousand dot | 1,037 thousand dot |
| Selfie friendly | ||
| Liveview | ||
| Touch function | ||
| Display tech | - | TFT LCD monitor |
| Viewfinder Information | ||
| Viewfinder type | Electronic | Optical (pentaprism) |
| Viewfinder resolution | 1,166 thousand dot | - |
| Viewfinder coverage | 100% | 100% |
| Viewfinder magnification | 0.46x | 0.64x |
| Features | ||
| Slowest shutter speed | 60 secs | 30 secs |
| Maximum shutter speed | 1/2000 secs | 1/8000 secs |
| Maximum quiet shutter speed | 1/16000 secs | - |
| Continuous shooting speed | 9.9 frames/s | 8.0 frames/s |
| Shutter priority | ||
| Aperture priority | ||
| Manual exposure | ||
| Exposure compensation | Yes | Yes |
| Change white balance | ||
| Image stabilization | ||
| Integrated flash | ||
| Flash range | 8.00 m (at Auto ISO) | 13.00 m (at ISO 100) |
| Hot shoe | ||
| AE bracketing | ||
| WB bracketing | ||
| Maximum flash sync | - | 1/180 secs |
| Exposure | ||
| Multisegment exposure | ||
| Average exposure | ||
| Spot exposure | ||
| Partial exposure | ||
| AF area exposure | ||
| Center weighted exposure | ||
| Video features | ||
| Maximum video resolution | 3840x2160 | 1920x1080 |
| Video format | MPEG-4, AVCHD | MPEG-4, H.264 |
| Microphone jack | ||
| Headphone jack | ||
| Connectivity | ||
| Wireless | Built-In | None |
| Bluetooth | ||
| NFC | ||
| HDMI | ||
| USB | USB 2.0 (480 Mbit/sec) | USB 3.0 (5 GBit/sec) |
| GPS | None | Optional |
| Physical | ||
| Environment seal | ||
| Water proof | ||
| Dust proof | ||
| Shock proof | ||
| Crush proof | ||
| Freeze proof | ||
| Weight | 312 gr (0.69 lb) | 800 gr (1.76 lb) |
| Dimensions | 111 x 65 x 44mm (4.4" x 2.6" x 1.7") | 131 x 100 x 77mm (5.2" x 3.9" x 3.0") |