Reasons to pick Samsung NX20 over the Sony HX90V
| NX20 | HX90V | |||
|---|---|---|---|---|
| Display type | Fully Articulated | Tilting | Fully Articulating display |
Reasons to pick Sony HX90V over the Samsung NX20
| HX90V | NX20 | |||
|---|---|---|---|---|
| Released | April 2015 | April 2012 | Fresher by 36 months | |
| Display resolution | 921k | 614k | Crisper display (+307k dot) |
Common features in the Samsung NX20 and Sony HX90V
| NX20 | HX90V | |||
| Manual focus | Very accurate focus | |||
| Display sizing | 3" | 3" | Equivalent display sizing | |
| Selfie screen | Both are selfie friendly | |||
| Touch friendly display | Neither comes with Touch friendly display |
Samsung NX20 vs Sony HX90V Physical Comparison
For anybody who is looking to carry your camera frequently, you should factor in its weight and size. The Samsung NX20 comes with physical dimensions of 122mm x 90mm x 40mm (4.8" x 3.5" x 1.6") along with a weight of 341 grams (0.75 lbs) while the Sony HX90V has specifications of 102mm x 58mm x 36mm (4.0" x 2.3" x 1.4") and a weight of 245 grams (0.54 lbs).
Examine the Samsung NX20 versus Sony HX90V in the latest Camera and Lens Size Comparison Tool.
Using dimensions and weight, the portability grade of the NX20 and HX90V is 83 and 91 respectively.
Samsung NX20 vs Sony HX90V Sensor Comparison
Samsung NX20 vs Sony HX90V Screen and ViewFinder
Photobucket discusses licensing 13 billion images with AI firms Photography Type Scores
Portrait Comparison
President Biden pushes bill mandating TikTok sale or banStreet Comparison
Sora from OpenAI releases its first ever music videoSports Comparison
Samsung Releases Faster Versions of EVO MicroSD CardsTravel Comparison
Meta to Introduce 'AI-Generated' Labels for Media starting next monthLandscape Comparison
Photography GlossaryVlogging Comparison
Snapchat Adds Watermarks to AI-Created Images
Samsung NX20 vs Sony HX90V Specifications
| Samsung NX20 | Sony Cyber-shot DSC-HX90V | |
|---|---|---|
| General Information | ||
| Make | Samsung | Sony |
| Model type | Samsung NX20 | Sony Cyber-shot DSC-HX90V |
| Class | Advanced Mirrorless | Small Sensor Superzoom |
| Revealed | 2012-04-20 | 2015-04-14 |
| Physical type | SLR-style mirrorless | Compact |
| Sensor Information | ||
| Processor Chip | - | Bionz X |
| Sensor type | CMOS | BSI-CMOS |
| Sensor size | APS-C | 1/2.3" |
| Sensor dimensions | 23.5 x 15.7mm | 6.17 x 4.55mm |
| Sensor area | 369.0mm² | 28.1mm² |
| Sensor resolution | 20 megapixel | 18 megapixel |
| Anti alias filter | ||
| Aspect ratio | 1:1, 3:2 and 16:9 | 1:1, 4:3, 3:2 and 16:9 |
| Peak resolution | 5472 x 3648 | 4896 x 3672 |
| Highest native ISO | 12800 | 12800 |
| Minimum native ISO | 100 | 80 |
| RAW format | ||
| Autofocusing | ||
| Focus manually | ||
| AF touch | ||
| Continuous AF | ||
| Single AF | ||
| AF tracking | ||
| Selective AF | ||
| Center weighted AF | ||
| AF multi area | ||
| AF live view | ||
| Face detect AF | ||
| Contract detect AF | ||
| Phase detect AF | ||
| Total focus points | 15 | - |
| Lens | ||
| Lens mount type | Samsung NX | fixed lens |
| Lens zoom range | - | 24-720mm (30.0x) |
| Maximum aperture | - | f/3.5-6.4 |
| Macro focusing distance | - | 5cm |
| Total lenses | 32 | - |
| Focal length multiplier | 1.5 | 5.8 |
| Screen | ||
| Display type | Fully Articulated | Tilting |
| Display sizing | 3" | 3" |
| Display resolution | 614k dots | 921k dots |
| Selfie friendly | ||
| Liveview | ||
| Touch screen | ||
| Display technology | Active Matrix OLED screen | - |
| Viewfinder Information | ||
| Viewfinder | Electronic | Electronic |
| Viewfinder resolution | - | 638k dots |
| Viewfinder coverage | 100 percent | 100 percent |
| Viewfinder magnification | 0.7x | 0.5x |
| Features | ||
| Minimum shutter speed | 30s | 30s |
| Fastest shutter speed | 1/8000s | 1/2000s |
| Continuous shutter rate | 8.0 frames/s | 10.0 frames/s |
| Shutter priority | ||
| Aperture priority | ||
| Manual mode | ||
| Exposure compensation | Yes | Yes |
| Set WB | ||
| Image stabilization | ||
| Integrated flash | ||
| Flash distance | 11.00 m | 5.40 m (with Auto ISO) |
| External flash | ||
| Auto exposure bracketing | ||
| White balance bracketing | ||
| Fastest flash synchronize | 1/180s | - |
| Exposure | ||
| Multisegment metering | ||
| Average metering | ||
| Spot metering | ||
| Partial metering | ||
| AF area metering | ||
| Center weighted metering | ||
| Video features | ||
| Highest video resolution | 1920x1080 | 1920x1080 |
| Video format | MPEG-4, H.264 | AVCHD, XAVC S |
| Mic support | ||
| Headphone support | ||
| Connectivity | ||
| Wireless | Built-In | Built-In |
| GPS | Optional | BuiltIn |
| Physical | ||
| Environmental sealing | ||
| Water proofing | ||
| Dust proofing | ||
| Shock proofing | ||
| Crush proofing | ||
| Freeze proofing | ||
| Weight | 341 grams (0.75 lbs) | 245 grams (0.54 lbs) |
| Dimensions | 122 x 90 x 40mm (4.8" x 3.5" x 1.6") | 102 x 58 x 36mm (4.0" x 2.3" x 1.4") |