Reasons to pick Sony A99 II over the Sony HX30V
| A99 II | HX30V | |||
|---|---|---|---|---|
| Revealed | September 2016 | February 2012 | Fresher by 56 months | |
| Screen type | Fully articulated | Fixed | Fully Articulating screen | |
| Screen resolution | 1229k | 922k | Clearer screen (+307k dot) | |
| Selfie screen | Easy selfies |
Reasons to pick Sony HX30V over the Sony A99 II
| HX30V | A99 II |
|---|
Common features in the Sony A99 II and Sony HX30V
| A99 II | HX30V | |||
|---|---|---|---|---|
| Manual focus | More accurate focusing | |||
| Screen dimension | 3" | 3" | Identical screen dimensions | |
| Touch friendly screen | Absent Touch friendly screen |
Sony A99 II vs Sony HX30V Physical Comparison
If you are intending to carry your camera, you are going to need to factor in its weight and size. The Sony A99 II has physical measurements of 143mm x 104mm x 76mm (5.6" x 4.1" x 3.0") accompanied by a weight of 849 grams (1.87 lbs) while the Sony HX30V has specifications of 107mm x 62mm x 35mm (4.2" x 2.4" x 1.4") having a weight of 254 grams (0.56 lbs).
Check the Sony A99 II vs Sony HX30V in our newest Camera plus Lens Size Comparison Tool.
Using size and weight, the portability rating of the A99 II and HX30V is 57 and 90 respectively.
Sony A99 II vs Sony HX30V Sensor Comparison
Sony A99 II vs Sony HX30V Screen and ViewFinder
Snapchat Adds Watermarks to AI-Created Images Photography Type Scores
Portrait Comparison
Pentax 17 Pre-Orders Outperform Expectations by a LandslideStreet Comparison
Photobucket discusses licensing 13 billion images with AI firmsSports Comparison
Japan-exclusive Leica Leitz Phone 3 features big sensor and new modesTravel Comparison
Samsung Releases Faster Versions of EVO MicroSD CardsLandscape Comparison
Sora from OpenAI releases its first ever music videoVlogging Comparison
Meta to Introduce 'AI-Generated' Labels for Media starting next month
Sony A99 II vs Sony HX30V Specifications
| Sony Alpha A99 II | Sony Cyber-shot DSC-HX30V | |
|---|---|---|
| General Information | ||
| Make | Sony | Sony |
| Model type | Sony Alpha A99 II | Sony Cyber-shot DSC-HX30V |
| Type | Advanced DSLR | Small Sensor Superzoom |
| Revealed | 2016-09-19 | 2012-02-28 |
| Physical type | Mid-size SLR | Compact |
| Sensor Information | ||
| Processor | Bionz X | BIONZ |
| Sensor type | BSI-CMOS | BSI-CMOS |
| Sensor size | Full frame | 1/2.3" |
| Sensor measurements | 35.9 x 24mm | 6.17 x 4.55mm |
| Sensor surface area | 861.6mm² | 28.1mm² |
| Sensor resolution | 42 megapixels | 18 megapixels |
| Anti alias filter | ||
| Aspect ratio | 3:2 and 16:9 | 4:3 and 16:9 |
| Highest Possible resolution | 7952 x 5304 | 4896 x 3672 |
| Maximum native ISO | 25600 | 12800 |
| Maximum enhanced ISO | 102400 | - |
| Lowest native ISO | 100 | 100 |
| RAW pictures | ||
| Lowest enhanced ISO | 50 | - |
| Autofocusing | ||
| Manual focusing | ||
| AF touch | ||
| Continuous AF | ||
| Single AF | ||
| AF tracking | ||
| AF selectice | ||
| AF center weighted | ||
| AF multi area | ||
| Live view AF | ||
| Face detection focusing | ||
| Contract detection focusing | ||
| Phase detection focusing | ||
| Total focus points | 399 | 9 |
| Cross type focus points | 79 | - |
| Lens | ||
| Lens support | Sony/Minolta Alpha | fixed lens |
| Lens zoom range | - | 25-500mm (20.0x) |
| Maximum aperture | - | f/3.2-5.8 |
| Macro focusing distance | - | 1cm |
| Available lenses | 143 | - |
| Focal length multiplier | 1 | 5.8 |
| Screen | ||
| Type of screen | Fully articulated | Fixed Type |
| Screen sizing | 3 inch | 3 inch |
| Resolution of screen | 1,229k dots | 922k dots |
| Selfie friendly | ||
| Liveview | ||
| Touch operation | ||
| Screen tech | - | XtraFine TruBlack TFT LCD |
| Viewfinder Information | ||
| Viewfinder type | Electronic | None |
| Viewfinder resolution | 2,359k dots | - |
| Viewfinder coverage | 100 percent | - |
| Viewfinder magnification | 0.78x | - |
| Features | ||
| Min shutter speed | 30 seconds | 30 seconds |
| Max shutter speed | 1/8000 seconds | 1/1600 seconds |
| Continuous shutter rate | 12.0 frames/s | 10.0 frames/s |
| Shutter priority | ||
| Aperture priority | ||
| Expose Manually | ||
| Exposure compensation | Yes | Yes |
| Custom WB | ||
| Image stabilization | ||
| Integrated flash | ||
| Flash distance | no built-in flash | 7.10 m |
| Hot shoe | ||
| AEB | ||
| White balance bracketing | ||
| Max flash synchronize | 1/250 seconds | - |
| Exposure | ||
| Multisegment | ||
| Average | ||
| Spot | ||
| Partial | ||
| AF area | ||
| Center weighted | ||
| Video features | ||
| Maximum video resolution | 3840x2160 | 1920x1080 |
| Video data format | MPEG-4, AVCHD, XAVC S | MPEG-4, AVCHD |
| Microphone support | ||
| Headphone support | ||
| Connectivity | ||
| Wireless | Built-In | Built-In |
| GPS | None | BuiltIn |
| Physical | ||
| Environmental sealing | ||
| Water proofing | ||
| Dust proofing | ||
| Shock proofing | ||
| Crush proofing | ||
| Freeze proofing | ||
| Weight | 849 gr (1.87 lb) | 254 gr (0.56 lb) |
| Dimensions | 143 x 104 x 76mm (5.6" x 4.1" x 3.0") | 107 x 62 x 35mm (4.2" x 2.4" x 1.4") |