Reasons to pick Sony HX20V over the Sony W570
| HX20V | W570 | |||
|---|---|---|---|---|
| Introduced | July 2012 | January 2011 | More recent by 19 months | |
| Focus manually | More exact focusing | |||
| Display dimension | 3" | 2.7" | Larger display (+0.3") | |
| Display resolution | 922k | 230k | Sharper display (+692k dot) |
Reasons to pick Sony W570 over the Sony HX20V
| W570 | HX20V |
|---|
Common features in the Sony HX20V and Sony W570
| HX20V | W570 | |||
|---|---|---|---|---|
| Display type | Fixed | Fixed | Fixed display | |
| Selfie screen | Neither features selfie screen | |||
| Touch friendly display | Neither features Touch friendly display |
Sony HX20V vs Sony W570 Physical Comparison
If you're looking to lug around your camera often, you are going to need to think about its weight and dimensions. The Sony HX20V enjoys exterior dimensions of 107mm x 62mm x 35mm (4.2" x 2.4" x 1.4") and a weight of 254 grams (0.56 lbs) and the Sony W570 has dimensions of 91mm x 52mm x 19mm (3.6" x 2.0" x 0.7") having a weight of 116 grams (0.26 lbs).
Compare the Sony HX20V versus Sony W570 in the latest Camera and Lens Size Comparison Tool.
Sony HX20V vs Sony W570 Sensor Comparison
Sony HX20V vs Sony W570 Screen and ViewFinder
Pentax 17 Pre-Orders Outperform Expectations by a Landslide Photography Type Scores
Portrait Comparison
Snapchat Adds Watermarks to AI-Created ImagesStreet Comparison
Samsung Releases Faster Versions of EVO MicroSD CardsSports Comparison
President Biden pushes bill mandating TikTok sale or banTravel Comparison
Japan-exclusive Leica Leitz Phone 3 features big sensor and new modesLandscape Comparison
Photobucket discusses licensing 13 billion images with AI firmsVlogging Comparison
Sora from OpenAI releases its first ever music video
Sony HX20V vs Sony W570 Specifications
| Sony Cyber-shot DSC-HX20V | Sony Cyber-shot DSC-W570 | |
|---|---|---|
| General Information | ||
| Brand | Sony | Sony |
| Model | Sony Cyber-shot DSC-HX20V | Sony Cyber-shot DSC-W570 |
| Type | Small Sensor Superzoom | Ultracompact |
| Announced | 2012-07-20 | 2011-01-06 |
| Physical type | Compact | Ultracompact |
| Sensor Information | ||
| Processor Chip | BIONZ | BIONZ |
| Sensor type | BSI-CMOS | CCD |
| Sensor size | 1/2.3" | 1/2.3" |
| Sensor measurements | 6.17 x 4.55mm | 6.17 x 4.55mm |
| Sensor area | 28.1mm² | 28.1mm² |
| Sensor resolution | 18 megapixels | 16 megapixels |
| Anti aliasing filter | ||
| Aspect ratio | 4:3 and 16:9 | 4:3 and 16:9 |
| Peak resolution | 4896 x 3672 | 4608 x 3456 |
| Highest native ISO | 12800 | 3200 |
| Lowest native ISO | 100 | 80 |
| RAW data | ||
| Autofocusing | ||
| Manual focus | ||
| Autofocus touch | ||
| Autofocus continuous | ||
| Autofocus single | ||
| Tracking autofocus | ||
| Selective autofocus | ||
| Center weighted autofocus | ||
| Multi area autofocus | ||
| Autofocus live view | ||
| Face detect focus | ||
| Contract detect focus | ||
| Phase detect focus | ||
| Number of focus points | 9 | 9 |
| Lens | ||
| Lens mount | fixed lens | fixed lens |
| Lens focal range | 25-500mm (20.0x) | 25-125mm (5.0x) |
| Maximal aperture | f/3.2-5.8 | f/2.6-6.3 |
| Macro focus distance | 1cm | 5cm |
| Crop factor | 5.8 | 5.8 |
| Screen | ||
| Type of display | Fixed Type | Fixed Type |
| Display size | 3 inch | 2.7 inch |
| Display resolution | 922k dots | 230k dots |
| Selfie friendly | ||
| Liveview | ||
| Touch display | ||
| Display tech | XtraFine TruBlack TFT LCD | Clear Photo LCD |
| Viewfinder Information | ||
| Viewfinder type | None | None |
| Features | ||
| Minimum shutter speed | 30 seconds | 2 seconds |
| Fastest shutter speed | 1/1600 seconds | 1/1600 seconds |
| Continuous shutter rate | 10.0fps | 1.0fps |
| Shutter priority | ||
| Aperture priority | ||
| Manual mode | ||
| Exposure compensation | Yes | - |
| Change white balance | ||
| Image stabilization | ||
| Integrated flash | ||
| Flash range | 7.10 m | 3.70 m |
| Flash settings | Auto, On, Off, Slow Sync | Auto, On, Off, Slow Sync |
| Hot shoe | ||
| AEB | ||
| WB bracketing | ||
| Exposure | ||
| Multisegment metering | ||
| Average metering | ||
| Spot metering | ||
| Partial metering | ||
| AF area metering | ||
| Center weighted metering | ||
| Video features | ||
| Highest video resolution | 1920x1080 | 1280x720 |
| Video file format | MPEG-4, AVCHD | MPEG-4 |
| Microphone support | ||
| Headphone support | ||
| Connectivity | ||
| Wireless | Eye-Fi Connected | Eye-Fi Connected |
| GPS | BuiltIn | None |
| Physical | ||
| Environment sealing | ||
| Water proof | ||
| Dust proof | ||
| Shock proof | ||
| Crush proof | ||
| Freeze proof | ||
| Weight | 254g (0.56 lbs) | 116g (0.26 lbs) |
| Dimensions | 107 x 62 x 35mm (4.2" x 2.4" x 1.4") | 91 x 52 x 19mm (3.6" x 2.0" x 0.7") |