Reasons to pick Sony HX20V over the Sony W610
| HX20V | W610 | |||
|---|---|---|---|---|
| Announced | July 2012 | January 2012 | Newer by 7 months | |
| Manually focus | More exact focusing | |||
| Screen sizing | 3" | 2.7" | Bigger screen (+0.3") | |
| Screen resolution | 922k | 230k | Clearer screen (+692k dot) |
Reasons to pick Sony W610 over the Sony HX20V
| W610 | HX20V |
|---|
Common features in the Sony HX20V and Sony W610
| HX20V | W610 | |||
|---|---|---|---|---|
| Screen type | Fixed | Fixed | Fixed screen | |
| Selfie screen | Missing selfie screen | |||
| Touch screen | Missing Touch screen |
Sony HX20V vs Sony W610 Physical Comparison
If you are aiming to travel with your camera frequently, you have to think about its weight and measurements. The Sony HX20V provides outer dimensions of 107mm x 62mm x 35mm (4.2" x 2.4" x 1.4") with a weight of 254 grams (0.56 lbs) and the Sony W610 has proportions of 93mm x 52mm x 19mm (3.7" x 2.0" x 0.7") having a weight of 113 grams (0.25 lbs).
Contrast the Sony HX20V versus Sony W610 in the all new Camera and Lens Size Comparison Tool.
Looking at size and weight, the portability rating of the HX20V and W610 is 90 and 97 respectively.
Sony HX20V vs Sony W610 Sensor Comparison
Sony HX20V vs Sony W610 Screen and ViewFinder
Sora from OpenAI releases its first ever music video Photography Type Scores
Portrait Comparison
Japan-exclusive Leica Leitz Phone 3 features big sensor and new modesStreet Comparison
Samsung Releases Faster Versions of EVO MicroSD CardsSports Comparison
Photography GlossaryTravel Comparison
President Biden pushes bill mandating TikTok sale or banLandscape Comparison
Apple Innovates by Creating Next-Level Optical Stabilization for iPhoneVlogging Comparison
Pentax 17 Pre-Orders Outperform Expectations by a Landslide
Sony HX20V vs Sony W610 Specifications
| Sony Cyber-shot DSC-HX20V | Sony Cyber-shot DSC-W610 | |
|---|---|---|
| General Information | ||
| Manufacturer | Sony | Sony |
| Model type | Sony Cyber-shot DSC-HX20V | Sony Cyber-shot DSC-W610 |
| Type | Small Sensor Superzoom | Small Sensor Compact |
| Announced | 2012-07-20 | 2012-01-10 |
| Physical type | Compact | Compact |
| Sensor Information | ||
| Processor Chip | BIONZ | BIONZ |
| Sensor type | BSI-CMOS | CCD |
| Sensor size | 1/2.3" | 1/2.3" |
| Sensor dimensions | 6.17 x 4.55mm | 6.17 x 4.55mm |
| Sensor area | 28.1mm² | 28.1mm² |
| Sensor resolution | 18MP | 14MP |
| Anti alias filter | ||
| Aspect ratio | 4:3 and 16:9 | 4:3 and 16:9 |
| Highest Possible resolution | 4896 x 3672 | 4320 x 3240 |
| Maximum native ISO | 12800 | 3200 |
| Minimum native ISO | 100 | 80 |
| RAW photos | ||
| Autofocusing | ||
| Focus manually | ||
| Touch focus | ||
| Continuous AF | ||
| Single AF | ||
| Tracking AF | ||
| Selective AF | ||
| Center weighted AF | ||
| AF multi area | ||
| AF live view | ||
| Face detect AF | ||
| Contract detect AF | ||
| Phase detect AF | ||
| Total focus points | 9 | - |
| Cross type focus points | - | - |
| Lens | ||
| Lens support | fixed lens | fixed lens |
| Lens zoom range | 25-500mm (20.0x) | 26-105mm (4.0x) |
| Maximum aperture | f/3.2-5.8 | f/2.8-5.9 |
| Macro focusing distance | 1cm | 4cm |
| Crop factor | 5.8 | 5.8 |
| Screen | ||
| Display type | Fixed Type | Fixed Type |
| Display sizing | 3 inches | 2.7 inches |
| Display resolution | 922k dots | 230k dots |
| Selfie friendly | ||
| Liveview | ||
| Touch friendly | ||
| Display technology | XtraFine TruBlack TFT LCD | Clear Photo TFT LCD |
| Viewfinder Information | ||
| Viewfinder | None | None |
| Features | ||
| Minimum shutter speed | 30 secs | 1 secs |
| Fastest shutter speed | 1/1600 secs | 1/1600 secs |
| Continuous shutter rate | 10.0fps | 1.0fps |
| Shutter priority | ||
| Aperture priority | ||
| Manually set exposure | ||
| Exposure compensation | Yes | - |
| Custom WB | ||
| Image stabilization | ||
| Inbuilt flash | ||
| Flash distance | 7.10 m | 3.50 m |
| Flash modes | Auto, On, Off, Slow Sync | Auto, On, Off, Slow Sync |
| Hot shoe | ||
| AE bracketing | ||
| White balance bracketing | ||
| Exposure | ||
| Multisegment metering | ||
| Average metering | ||
| Spot metering | ||
| Partial metering | ||
| AF area metering | ||
| Center weighted metering | ||
| Video features | ||
| Maximum video resolution | 1920x1080 | 640x480 |
| Video data format | MPEG-4, AVCHD | Motion JPEG |
| Mic port | ||
| Headphone port | ||
| Connectivity | ||
| Wireless | Eye-Fi Connected | None |
| GPS | BuiltIn | None |
| Physical | ||
| Environment sealing | ||
| Water proofing | ||
| Dust proofing | ||
| Shock proofing | ||
| Crush proofing | ||
| Freeze proofing | ||
| Weight | 254g (0.56 lb) | 113g (0.25 lb) |
| Dimensions | 107 x 62 x 35mm (4.2" x 2.4" x 1.4") | 93 x 52 x 19mm (3.7" x 2.0" x 0.7") |