Reasons to pick Sony HX20V over the Sony W830
| HX20V | W830 | |||
|---|---|---|---|---|
| Manual focus | More accurate focusing | |||
| Screen size | 3" | 2.7" | Bigger screen (+0.3") | |
| Screen resolution | 922k | 230k | Sharper screen (+692k dot) |
Reasons to pick Sony W830 over the Sony HX20V
| W830 | HX20V | |||
|---|---|---|---|---|
| Announced | January 2014 | July 2012 | More recent by 17 months |
Common features in the Sony HX20V and Sony W830
| HX20V | W830 | |||
| Screen type | Fixed | Fixed | Fixed screen | |
| Selfie screen | Missing selfie screen | |||
| Touch friendly screen | Neither includes Touch friendly screen |
Sony HX20V vs Sony W830 Physical Comparison
If you are aiming to lug around your camera regularly, you are going to need to factor its weight and size. The Sony HX20V features exterior measurements of 107mm x 62mm x 35mm (4.2" x 2.4" x 1.4") with a weight of 254 grams (0.56 lbs) while the Sony W830 has specifications of 93mm x 52mm x 23mm (3.7" x 2.0" x 0.9") and a weight of 122 grams (0.27 lbs).
See the Sony HX20V and Sony W830 in the new Camera and Lens Size Comparison Tool.
Using size and weight, the portability score of the HX20V and W830 is 90 and 96 respectively.
Sony HX20V vs Sony W830 Sensor Comparison
Sony HX20V vs Sony W830 Screen and ViewFinder
Apple Innovates by Creating Next-Level Optical Stabilization for iPhone Photography Type Scores
Portrait Comparison
Pentax 17 Pre-Orders Outperform Expectations by a LandslideStreet Comparison
Japan-exclusive Leica Leitz Phone 3 features big sensor and new modesSports Comparison
Samsung Releases Faster Versions of EVO MicroSD CardsTravel Comparison
Photography GlossaryLandscape Comparison
Snapchat Adds Watermarks to AI-Created ImagesVlogging Comparison
Meta to Introduce 'AI-Generated' Labels for Media starting next month
Sony HX20V vs Sony W830 Specifications
| Sony Cyber-shot DSC-HX20V | Sony Cyber-shot DSC-W830 | |
|---|---|---|
| General Information | ||
| Brand | Sony | Sony |
| Model type | Sony Cyber-shot DSC-HX20V | Sony Cyber-shot DSC-W830 |
| Category | Small Sensor Superzoom | Ultracompact |
| Revealed | 2012-07-20 | 2014-01-07 |
| Body design | Compact | Ultracompact |
| Sensor Information | ||
| Powered by | BIONZ | Bionz |
| Sensor type | BSI-CMOS | CCD |
| Sensor size | 1/2.3" | 1/2.3" |
| Sensor dimensions | 6.17 x 4.55mm | 6.17 x 4.55mm |
| Sensor surface area | 28.1mm² | 28.1mm² |
| Sensor resolution | 18 megapixel | 20 megapixel |
| Anti alias filter | ||
| Aspect ratio | 4:3 and 16:9 | 4:3 and 16:9 |
| Highest resolution | 4896 x 3672 | 5152 x 3864 |
| Highest native ISO | 12800 | 3200 |
| Min native ISO | 100 | 80 |
| RAW support | ||
| Autofocusing | ||
| Focus manually | ||
| Touch to focus | ||
| Autofocus continuous | ||
| Autofocus single | ||
| Tracking autofocus | ||
| Autofocus selectice | ||
| Autofocus center weighted | ||
| Multi area autofocus | ||
| Live view autofocus | ||
| Face detect focus | ||
| Contract detect focus | ||
| Phase detect focus | ||
| Total focus points | 9 | - |
| Cross type focus points | - | - |
| Lens | ||
| Lens support | fixed lens | fixed lens |
| Lens zoom range | 25-500mm (20.0x) | 25-200mm (8.0x) |
| Maximal aperture | f/3.2-5.8 | f/3.3-6.3 |
| Macro focusing distance | 1cm | - |
| Crop factor | 5.8 | 5.8 |
| Screen | ||
| Display type | Fixed Type | Fixed Type |
| Display size | 3" | 2.7" |
| Display resolution | 922 thousand dot | 230 thousand dot |
| Selfie friendly | ||
| Liveview | ||
| Touch screen | ||
| Display technology | XtraFine TruBlack TFT LCD | Clear Photo LCD |
| Viewfinder Information | ||
| Viewfinder type | None | None |
| Features | ||
| Lowest shutter speed | 30s | 2s |
| Highest shutter speed | 1/1600s | 1/1600s |
| Continuous shooting speed | 10.0 frames/s | 1.0 frames/s |
| Shutter priority | ||
| Aperture priority | ||
| Expose Manually | ||
| Exposure compensation | Yes | - |
| Change white balance | ||
| Image stabilization | ||
| Built-in flash | ||
| Flash distance | 7.10 m | 2.80 m (with ISO auto) |
| External flash | ||
| AE bracketing | ||
| White balance bracketing | ||
| Exposure | ||
| Multisegment | ||
| Average | ||
| Spot | ||
| Partial | ||
| AF area | ||
| Center weighted | ||
| Video features | ||
| Highest video resolution | 1920x1080 | 1280x720 |
| Video format | MPEG-4, AVCHD | H.264 |
| Mic input | ||
| Headphone input | ||
| Connectivity | ||
| Wireless | Eye-Fi Connected | None |
| GPS | BuiltIn | None |
| Physical | ||
| Environment seal | ||
| Water proofing | ||
| Dust proofing | ||
| Shock proofing | ||
| Crush proofing | ||
| Freeze proofing | ||
| Weight | 254g (0.56 lbs) | 122g (0.27 lbs) |
| Physical dimensions | 107 x 62 x 35mm (4.2" x 2.4" x 1.4") | 93 x 52 x 23mm (3.7" x 2.0" x 0.9") |