Reasons to pick Sony HX20V over the Sony WX30
| HX20V | WX30 | |||
|---|---|---|---|---|
| Introduced | July 2012 | July 2011 | Newer by 13 months | |
| Manually focus | More exact focus |
Reasons to pick Sony WX30 over the Sony HX20V
| WX30 | HX20V | |||
|---|---|---|---|---|
| Touch friendly display | Easily navigate |
Common features in the Sony HX20V and Sony WX30
| HX20V | WX30 | |||
| Display type | Fixed | Fixed | Fixed display | |
| Display size | 3" | 3" | Same display dimensions | |
| Display resolution | 922k | 922k | Identical display resolution | |
| Selfie screen | Neither provides selfie screen |
Sony HX20V vs Sony WX30 Physical Comparison
When you are looking to travel with your camera often, you need to consider its weight and dimensions. The Sony HX20V provides physical dimensions of 107mm x 62mm x 35mm (4.2" x 2.4" x 1.4") with a weight of 254 grams (0.56 lbs) while the Sony WX30 has dimensions of 92mm x 52mm x 19mm (3.6" x 2.0" x 0.7") with a weight of 117 grams (0.26 lbs).
Compare the Sony HX20V and Sony WX30 in the latest Camera and Lens Size Comparison Tool.
Sony HX20V vs Sony WX30 Sensor Comparison
Sony HX20V vs Sony WX30 Screen and ViewFinder
President Biden pushes bill mandating TikTok sale or ban Photography Type Scores
Portrait Comparison
Photography GlossaryStreet Comparison
Pentax 17 Pre-Orders Outperform Expectations by a LandslideSports Comparison
Japan-exclusive Leica Leitz Phone 3 features big sensor and new modesTravel Comparison
Snapchat Adds Watermarks to AI-Created ImagesLandscape Comparison
Photobucket discusses licensing 13 billion images with AI firmsVlogging Comparison
Apple Innovates by Creating Next-Level Optical Stabilization for iPhone
Sony HX20V vs Sony WX30 Specifications
| Sony Cyber-shot DSC-HX20V | Sony Cyber-shot DSC-WX30 | |
|---|---|---|
| General Information | ||
| Manufacturer | Sony | Sony |
| Model | Sony Cyber-shot DSC-HX20V | Sony Cyber-shot DSC-WX30 |
| Category | Small Sensor Superzoom | Small Sensor Compact |
| Introduced | 2012-07-20 | 2011-07-25 |
| Physical type | Compact | Compact |
| Sensor Information | ||
| Powered by | BIONZ | BIONZ |
| Sensor type | BSI-CMOS | BSI-CMOS |
| Sensor size | 1/2.3" | 1/2.3" |
| Sensor measurements | 6.17 x 4.55mm | 6.17 x 4.55mm |
| Sensor surface area | 28.1mm² | 28.1mm² |
| Sensor resolution | 18 megapixel | 16 megapixel |
| Anti aliasing filter | ||
| Aspect ratio | 4:3 and 16:9 | 4:3 and 16:9 |
| Full resolution | 4896 x 3672 | 4608 x 3456 |
| Max native ISO | 12800 | 3200 |
| Lowest native ISO | 100 | 100 |
| RAW pictures | ||
| Autofocusing | ||
| Focus manually | ||
| Autofocus touch | ||
| Continuous autofocus | ||
| Autofocus single | ||
| Tracking autofocus | ||
| Autofocus selectice | ||
| Center weighted autofocus | ||
| Autofocus multi area | ||
| Live view autofocus | ||
| Face detection focus | ||
| Contract detection focus | ||
| Phase detection focus | ||
| Number of focus points | 9 | 9 |
| Lens | ||
| Lens mount | fixed lens | fixed lens |
| Lens focal range | 25-500mm (20.0x) | 25-125mm (5.0x) |
| Max aperture | f/3.2-5.8 | f/2.6-6.3 |
| Macro focus distance | 1cm | 5cm |
| Focal length multiplier | 5.8 | 5.8 |
| Screen | ||
| Type of screen | Fixed Type | Fixed Type |
| Screen size | 3" | 3" |
| Resolution of screen | 922 thousand dots | 922 thousand dots |
| Selfie friendly | ||
| Liveview | ||
| Touch display | ||
| Screen tech | XtraFine TruBlack TFT LCD | XtraFine TFT LCD display |
| Viewfinder Information | ||
| Viewfinder type | None | None |
| Features | ||
| Slowest shutter speed | 30 secs | 30 secs |
| Maximum shutter speed | 1/1600 secs | 1/1600 secs |
| Continuous shooting rate | 10.0fps | 10.0fps |
| Shutter priority | ||
| Aperture priority | ||
| Expose Manually | ||
| Exposure compensation | Yes | - |
| Set white balance | ||
| Image stabilization | ||
| Integrated flash | ||
| Flash range | 7.10 m | 3.70 m |
| Flash options | Auto, On, Off, Slow Sync | Auto, On, Off, Slow Sync |
| Hot shoe | ||
| AE bracketing | ||
| White balance bracketing | ||
| Exposure | ||
| Multisegment exposure | ||
| Average exposure | ||
| Spot exposure | ||
| Partial exposure | ||
| AF area exposure | ||
| Center weighted exposure | ||
| Video features | ||
| Max video resolution | 1920x1080 | 1920x1080 |
| Video data format | MPEG-4, AVCHD | MPEG-4, AVCHD |
| Microphone support | ||
| Headphone support | ||
| Connectivity | ||
| Wireless | Eye-Fi Connected | None |
| GPS | BuiltIn | None |
| Physical | ||
| Environmental sealing | ||
| Water proof | ||
| Dust proof | ||
| Shock proof | ||
| Crush proof | ||
| Freeze proof | ||
| Weight | 254g (0.56 lbs) | 117g (0.26 lbs) |
| Physical dimensions | 107 x 62 x 35mm (4.2" x 2.4" x 1.4") | 92 x 52 x 19mm (3.6" x 2.0" x 0.7") |