Reasons to pick Panasonic FZ1000 II over the Panasonic FX78
| FZ1000 II | FX78 | |||
|---|---|---|---|---|
| Released | February 2019 | January 2011 | Fresher by 99 months | |
| Manually focus | Very accurate focusing | |||
| Screen type | Fully Articulated | Fixed | Fully Articulating screen | |
| Screen resolution | 1240k | 230k | Crisper screen (+1010k dot) | |
| Selfie screen | Easy selfies |
Reasons to pick Panasonic FX78 over the Panasonic FZ1000 II
| FX78 | FZ1000 II | |||
|---|---|---|---|---|
| Screen sizing | 3.5" | 3" | Bigger screen (+0.5") |
Common features in the Panasonic FZ1000 II and Panasonic FX78
| FZ1000 II | FX78 | |||
| Touch friendly screen | Quickly navigate |
Panasonic FZ1000 II vs Panasonic FX78 Physical Comparison
For anybody who is going to carry your camera often, you'll have to consider its weight and proportions. The Panasonic FZ1000 II features physical dimensions of 136mm x 97mm x 132mm (5.4" x 3.8" x 5.2") having a weight of 808 grams (1.78 lbs) whilst the Panasonic FX78 has measurements of 100mm x 55mm x 21mm (3.9" x 2.2" x 0.8") accompanied by a weight of 142 grams (0.31 lbs).
Panasonic FZ1000 II vs Panasonic FX78 Sensor Comparison
Panasonic FZ1000 II vs Panasonic FX78 Screen and ViewFinder
Sora from OpenAI releases its first ever music video Photography Type Scores
Portrait Comparison
Snapchat Adds Watermarks to AI-Created ImagesStreet Comparison
President Biden pushes bill mandating TikTok sale or banSports Comparison
Photography GlossaryTravel Comparison
Meta to Introduce 'AI-Generated' Labels for Media starting next monthLandscape Comparison
Photobucket discusses licensing 13 billion images with AI firmsVlogging Comparison
Samsung Releases Faster Versions of EVO MicroSD Cards
Panasonic FZ1000 II vs Panasonic FX78 Specifications
| Panasonic Lumix DC-FZ1000 II | Panasonic Lumix DMC-FX78 | |
|---|---|---|
| General Information | ||
| Brand Name | Panasonic | Panasonic |
| Model | Panasonic Lumix DC-FZ1000 II | Panasonic Lumix DMC-FX78 |
| Alternate name | - | Lumix DMC-FX77 |
| Category | Large Sensor Superzoom | Small Sensor Compact |
| Introduced | 2019-02-18 | 2011-01-25 |
| Physical type | SLR-like (bridge) | Compact |
| Sensor Information | ||
| Processor | Venus Engine | Venus Engine FHD |
| Sensor type | BSI-CMOS | CCD |
| Sensor size | 1" | 1/2.3" |
| Sensor measurements | 13.2 x 8.8mm | 6.08 x 4.56mm |
| Sensor area | 116.2mm² | 27.7mm² |
| Sensor resolution | 20 megapixel | 12 megapixel |
| Anti aliasing filter | ||
| Aspect ratio | 1:1, 4:3, 3:2 and 16:9 | 1:1, 4:3, 3:2 and 16:9 |
| Highest Possible resolution | 5472 x 3648 | 4000 x 3000 |
| Maximum native ISO | 12800 | 6400 |
| Maximum enhanced ISO | 25600 | - |
| Minimum native ISO | 125 | 100 |
| RAW data | ||
| Minimum enhanced ISO | 80 | - |
| Autofocusing | ||
| Manual focus | ||
| Autofocus touch | ||
| Autofocus continuous | ||
| Single autofocus | ||
| Autofocus tracking | ||
| Selective autofocus | ||
| Center weighted autofocus | ||
| Multi area autofocus | ||
| Autofocus live view | ||
| Face detection autofocus | ||
| Contract detection autofocus | ||
| Phase detection autofocus | ||
| Number of focus points | 49 | 11 |
| Lens | ||
| Lens mount | fixed lens | fixed lens |
| Lens focal range | 25-400mm (16.0x) | 24-120mm (5.0x) |
| Largest aperture | f/2.8-4.0 | f/2.5-5.9 |
| Macro focus distance | 3cm | 5cm |
| Focal length multiplier | 2.7 | 5.9 |
| Screen | ||
| Type of screen | Fully Articulated | Fixed Type |
| Screen sizing | 3 inches | 3.5 inches |
| Screen resolution | 1,240k dots | 230k dots |
| Selfie friendly | ||
| Liveview | ||
| Touch screen | ||
| Screen tech | - | TFT LCD |
| Viewfinder Information | ||
| Viewfinder | Electronic | None |
| Viewfinder resolution | 2,360k dots | - |
| Viewfinder coverage | 100 percent | - |
| Viewfinder magnification | 0.74x | - |
| Features | ||
| Minimum shutter speed | 60 secs | 60 secs |
| Fastest shutter speed | 1/4000 secs | 1/1400 secs |
| Fastest silent shutter speed | 1/16000 secs | - |
| Continuous shutter rate | 12.0 frames per second | 4.0 frames per second |
| Shutter priority | ||
| Aperture priority | ||
| Manual mode | ||
| Exposure compensation | Yes | - |
| Change white balance | ||
| Image stabilization | ||
| Integrated flash | ||
| Flash range | 13.50 m (with Auto ISO) | 5.60 m |
| Hot shoe | ||
| Auto exposure bracketing | ||
| White balance bracketing | ||
| Exposure | ||
| Multisegment metering | ||
| Average metering | ||
| Spot metering | ||
| Partial metering | ||
| AF area metering | ||
| Center weighted metering | ||
| Video features | ||
| Maximum video resolution | 3840x2160 | 1920x1080 |
| Video format | MPEG-4, H.264 | MPEG-4, AVCHD |
| Microphone support | ||
| Headphone support | ||
| Connectivity | ||
| Wireless | Built-In | None |
| GPS | None | None |
| Physical | ||
| Environmental sealing | ||
| Water proof | ||
| Dust proof | ||
| Shock proof | ||
| Crush proof | ||
| Freeze proof | ||
| Weight | 808 grams (1.78 lbs) | 142 grams (0.31 lbs) |
| Dimensions | 136 x 97 x 132mm (5.4" x 3.8" x 5.2") | 100 x 55 x 21mm (3.9" x 2.2" x 0.8") |