Reasons to pick Samsung TL350 over the Sony RX100 III
| TL350 | RX100 III |
|---|
Reasons to pick Sony RX100 III over the Samsung TL350
| RX100 III | TL350 | |||
|---|---|---|---|---|
| Revealed | May 2014 | February 2010 | More recent by 51 months | |
| Screen type | Tilting | Fixed | Tilting screen | |
| Screen resolution | 1229k | 920k | Crisper screen (+309k dot) | |
| Selfie screen | Take selfies |
Common features in the Samsung TL350 and Sony RX100 III
| TL350 | RX100 III | |||
|---|---|---|---|---|
| Manual focus | Dial exact focus | |||
| Screen size | 3" | 3" | Same screen measurements | |
| Touch screen | Neither provides Touch screen |
Samsung TL350 vs Sony RX100 III Physical Comparison
If you're aiming to lug around your camera frequently, you have to factor in its weight and size. The Samsung TL350 provides outer measurements of 100mm x 59mm x 22mm (3.9" x 2.3" x 0.9") along with a weight of 195 grams (0.43 lbs) and the Sony RX100 III has specifications of 102mm x 58mm x 41mm (4.0" x 2.3" x 1.6") with a weight of 290 grams (0.64 lbs).
Samsung TL350 vs Sony RX100 III Sensor Comparison
Samsung TL350 vs Sony RX100 III Screen and ViewFinder
Samsung Releases Faster Versions of EVO MicroSD Cards Photography Type Scores
Portrait Comparison
Apple Innovates by Creating Next-Level Optical Stabilization for iPhoneStreet Comparison
Meta to Introduce 'AI-Generated' Labels for Media starting next monthSports Comparison
Pentax 17 Pre-Orders Outperform Expectations by a LandslideTravel Comparison
President Biden pushes bill mandating TikTok sale or banLandscape Comparison
Sora from OpenAI releases its first ever music videoVlogging Comparison
Snapchat Adds Watermarks to AI-Created Images
Samsung TL350 vs Sony RX100 III Specifications
| Samsung TL350 | Sony Cyber-shot DSC-RX100 III | |
|---|---|---|
| General Information | ||
| Make | Samsung | Sony |
| Model | Samsung TL350 | Sony Cyber-shot DSC-RX100 III |
| Otherwise known as | WB2000 | - |
| Type | Small Sensor Compact | Large Sensor Compact |
| Launched | 2010-02-20 | 2014-05-15 |
| Physical type | Compact | Large Sensor Compact |
| Sensor Information | ||
| Processor Chip | - | Bionz X |
| Sensor type | CMOS | BSI-CMOS |
| Sensor size | 1/2.3" | 1" |
| Sensor measurements | 6.08 x 4.56mm | 13.2 x 8.8mm |
| Sensor surface area | 27.7mm² | 116.2mm² |
| Sensor resolution | 10 megapixel | 20 megapixel |
| Anti aliasing filter | ||
| Aspect ratio | 1:1, 4:3 and 16:9 | 1:1, 4:3, 3:2 and 16:9 |
| Max resolution | 3648 x 2736 | 5472 x 3648 |
| Max native ISO | 3200 | 12800 |
| Min native ISO | 80 | 125 |
| RAW data | ||
| Autofocusing | ||
| Focus manually | ||
| Touch focus | ||
| Autofocus continuous | ||
| Single autofocus | ||
| Autofocus tracking | ||
| Autofocus selectice | ||
| Center weighted autofocus | ||
| Multi area autofocus | ||
| Live view autofocus | ||
| Face detection autofocus | ||
| Contract detection autofocus | ||
| Phase detection autofocus | ||
| Number of focus points | - | 25 |
| Lens | ||
| Lens mounting type | fixed lens | fixed lens |
| Lens focal range | 24-120mm (5.0x) | 24-70mm (2.9x) |
| Maximal aperture | f/2.4-5.8 | f/1.8-2.8 |
| Macro focus range | 5cm | 5cm |
| Crop factor | 5.9 | 2.7 |
| Screen | ||
| Type of screen | Fixed Type | Tilting |
| Screen diagonal | 3 inch | 3 inch |
| Resolution of screen | 920k dots | 1,229k dots |
| Selfie friendly | ||
| Liveview | ||
| Touch functionality | ||
| Viewfinder Information | ||
| Viewfinder | None | Electronic |
| Viewfinder resolution | - | 1,440k dots |
| Viewfinder coverage | - | 100 percent |
| Viewfinder magnification | - | 0.59x |
| Features | ||
| Minimum shutter speed | 16s | 30s |
| Fastest shutter speed | 1/2000s | 1/2000s |
| Continuous shutter rate | 10.0 frames per second | 10.0 frames per second |
| Shutter priority | ||
| Aperture priority | ||
| Expose Manually | ||
| Exposure compensation | Yes | Yes |
| Change white balance | ||
| Image stabilization | ||
| Built-in flash | ||
| Flash range | 5.20 m | - |
| Flash options | Auto, On, Off, Red-eye, Fill-in, Slow syncro, Manual | - |
| Hot shoe | ||
| Auto exposure bracketing | ||
| White balance bracketing | ||
| Fastest flash synchronize | - | 1/2000s |
| Exposure | ||
| Multisegment metering | ||
| Average metering | ||
| Spot metering | ||
| Partial metering | ||
| AF area metering | ||
| Center weighted metering | ||
| Video features | ||
| Max video resolution | 1920x1080 | 1920x1080 |
| Video data format | H.264 | MPEG-4, AVCHD, XAVC S |
| Microphone support | ||
| Headphone support | ||
| Connectivity | ||
| Wireless | None | Built-In |
| GPS | None | None |
| Physical | ||
| Environment sealing | ||
| Water proof | ||
| Dust proof | ||
| Shock proof | ||
| Crush proof | ||
| Freeze proof | ||
| Weight | 195 grams (0.43 pounds) | 290 grams (0.64 pounds) |
| Physical dimensions | 100 x 59 x 22mm (3.9" x 2.3" x 0.9") | 102 x 58 x 41mm (4.0" x 2.3" x 1.6") |