Reasons to pick Samsung WB700 over the Sony RX100 VI
| WB700 | RX100 VI |
|---|
Reasons to pick Sony RX100 VI over the Samsung WB700
| RX100 VI | WB700 | |||
|---|---|---|---|---|
| Released | June 2018 | December 2010 | Newer by 90 months | |
| Manual focus | Dial precise focus | |||
| Screen type | Tilting | Fixed | Tilting screen | |
| Screen resolution | 1229k | 614k | Crisper screen (+615k dot) | |
| Selfie screen | Take selfies | |||
| Touch friendly screen | Quickly navigate |
Common features in the Samsung WB700 and Sony RX100 VI
| WB700 | RX100 VI | |||
|---|---|---|---|---|
| Screen size | 3" | 3" | Same screen measurements |
Samsung WB700 vs Sony RX100 VI Physical Comparison
For anybody who is intending to travel with your camera often, you're going to have to consider its weight and size. The Samsung WB700 provides physical dimensions of 100mm x 59mm x 22mm (3.9" x 2.3" x 0.9") and a weight of n/a grams (0.00 lbs) and the Sony RX100 VI has specifications of 102mm x 58mm x 43mm (4.0" x 2.3" x 1.7") and a weight of 301 grams (0.66 lbs).
Check the Samsung WB700 vs Sony RX100 VI in the new Camera with Lens Size Comparison Tool.
Samsung WB700 vs Sony RX100 VI Sensor Comparison
Samsung WB700 vs Sony RX100 VI Screen and ViewFinder
Pentax 17 Pre-Orders Outperform Expectations by a Landslide Photography Type Scores
Portrait Comparison
Apple Innovates by Creating Next-Level Optical Stabilization for iPhoneStreet Comparison
Sora from OpenAI releases its first ever music videoSports Comparison
Meta to Introduce 'AI-Generated' Labels for Media starting next monthTravel Comparison
Snapchat Adds Watermarks to AI-Created ImagesLandscape Comparison
President Biden pushes bill mandating TikTok sale or banVlogging Comparison
Japan-exclusive Leica Leitz Phone 3 features big sensor and new modes
Samsung WB700 vs Sony RX100 VI Specifications
| Samsung WB700 | Sony Cyber-shot DSC-RX100 VI | |
|---|---|---|
| General Information | ||
| Make | Samsung | Sony |
| Model | Samsung WB700 | Sony Cyber-shot DSC-RX100 VI |
| Class | Small Sensor Compact | Large Sensor Compact |
| Revealed | 2010-12-28 | 2018-06-05 |
| Body design | Compact | Large Sensor Compact |
| Sensor Information | ||
| Powered by | - | Bionz X |
| Sensor type | CCD | BSI-CMOS |
| Sensor size | 1/2.3" | 1" |
| Sensor measurements | 6.08 x 4.56mm | 13.2 x 8.8mm |
| Sensor area | 27.7mm² | 116.2mm² |
| Sensor resolution | 14MP | 20MP |
| Anti aliasing filter | ||
| Aspect ratio | - | 1:1, 4:3, 3:2 and 16:9 |
| Highest resolution | 4320 x 3240 | 5472 x 3648 |
| Highest native ISO | - | 12800 |
| Highest boosted ISO | - | 25600 |
| Minimum native ISO | - | 125 |
| RAW support | ||
| Minimum boosted ISO | - | 80 |
| Autofocusing | ||
| Manual focus | ||
| Touch focus | ||
| Continuous autofocus | ||
| Single autofocus | ||
| Tracking autofocus | ||
| Autofocus selectice | ||
| Autofocus center weighted | ||
| Autofocus multi area | ||
| Live view autofocus | ||
| Face detect focus | ||
| Contract detect focus | ||
| Phase detect focus | ||
| Number of focus points | - | 315 |
| Cross focus points | - | - |
| Lens | ||
| Lens mounting type | fixed lens | fixed lens |
| Lens focal range | () | 24-200mm (8.3x) |
| Highest aperture | - | f/2.8-4.5 |
| Macro focus range | - | 8cm |
| Crop factor | 5.9 | 2.7 |
| Screen | ||
| Range of display | Fixed Type | Tilting |
| Display size | 3 inches | 3 inches |
| Display resolution | 614k dot | 1,229k dot |
| Selfie friendly | ||
| Liveview | ||
| Touch functionality | ||
| Viewfinder Information | ||
| Viewfinder | None | Electronic |
| Viewfinder resolution | - | 2,359k dot |
| Viewfinder coverage | - | 100 percent |
| Viewfinder magnification | - | 0.59x |
| Features | ||
| Lowest shutter speed | 30 seconds | 30 seconds |
| Highest shutter speed | 1/4000 seconds | 1/2000 seconds |
| Highest quiet shutter speed | - | 1/32000 seconds |
| Continuous shooting speed | - | 24.0fps |
| Shutter priority | ||
| Aperture priority | ||
| Manually set exposure | ||
| Exposure compensation | Yes | Yes |
| Custom white balance | ||
| Image stabilization | ||
| Built-in flash | ||
| Flash range | - | 5.90 m (at Auto ISO) |
| External flash | ||
| Auto exposure bracketing | ||
| WB bracketing | ||
| Highest flash sync | - | 1/2000 seconds |
| Exposure | ||
| Multisegment metering | ||
| Average metering | ||
| Spot metering | ||
| Partial metering | ||
| AF area metering | ||
| Center weighted metering | ||
| Video features | ||
| Highest video resolution | 1280x720 | 3840x2160 |
| Video format | H.264 | MPEG-4, AVCHD, XAVC S |
| Microphone jack | ||
| Headphone jack | ||
| Connectivity | ||
| Wireless | None | Built-In |
| Bluetooth | ||
| NFC | ||
| HDMI | ||
| USB | none | NP-BX1 lithium-ion battery & USB charger |
| GPS | None | None |
| Physical | ||
| Environment seal | ||
| Water proof | ||
| Dust proof | ||
| Shock proof | ||
| Crush proof | ||
| Freeze proof | ||
| Weight | - | 301g (0.66 lb) |
| Physical dimensions | 100 x 59 x 22mm (3.9" x 2.3" x 0.9") | 102 x 58 x 43mm (4.0" x 2.3" x 1.7") |