Reasons to pick Sony A9 II over the Sony HX30V
| A9 II | HX30V | |||
|---|---|---|---|---|
| Launched | October 2019 | February 2012 | Fresher by 93 months | |
| Screen type | Tilting | Fixed | Tilting screen | |
| Screen resolution | 1440k | 922k | Crisper screen (+518k dot) | |
| Touch screen | Quickly navigate |
Reasons to pick Sony HX30V over the Sony A9 II
| HX30V | A9 II |
|---|
Common features in the Sony A9 II and Sony HX30V
| A9 II | HX30V | |||
|---|---|---|---|---|
| Focus manually | Very accurate focus | |||
| Screen size | 3" | 3" | Same screen size | |
| Selfie screen | Absent selfie screen |
Sony A9 II vs Sony HX30V Physical Comparison
If you are going to carry your camera regularly, you will have to consider its weight and measurements. The Sony A9 II has outer measurements of 129mm x 96mm x 76mm (5.1" x 3.8" x 3.0") along with a weight of 678 grams (1.49 lbs) whilst the Sony HX30V has proportions of 107mm x 62mm x 35mm (4.2" x 2.4" x 1.4") having a weight of 254 grams (0.56 lbs).
See the Sony A9 II and Sony HX30V in the latest Camera with Lens Size Comparison Tool.
Looking at size and weight, the portability grade of the A9 II and HX30V is 62 and 90 respectively.
Sony A9 II vs Sony HX30V Sensor Comparison
Sony A9 II vs Sony HX30V Screen and ViewFinder
Meta to Introduce 'AI-Generated' Labels for Media starting next month Photography Type Scores
Portrait Comparison
Japan-exclusive Leica Leitz Phone 3 features big sensor and new modesStreet Comparison
Apple Innovates by Creating Next-Level Optical Stabilization for iPhoneSports Comparison
Samsung Releases Faster Versions of EVO MicroSD CardsTravel Comparison
Pentax 17 Pre-Orders Outperform Expectations by a LandslideLandscape Comparison
Sora from OpenAI releases its first ever music videoVlogging Comparison
Snapchat Adds Watermarks to AI-Created Images
Sony A9 II vs Sony HX30V Specifications
| Sony Alpha A9 Mark II | Sony Cyber-shot DSC-HX30V | |
|---|---|---|
| General Information | ||
| Manufacturer | Sony | Sony |
| Model type | Sony Alpha A9 Mark II | Sony Cyber-shot DSC-HX30V |
| Category | Pro Mirrorless | Small Sensor Superzoom |
| Revealed | 2019-10-03 | 2012-02-28 |
| Physical type | SLR-style mirrorless | Compact |
| Sensor Information | ||
| Chip | BIONZ X | BIONZ |
| Sensor type | BSI-CMOS | BSI-CMOS |
| Sensor size | Full frame | 1/2.3" |
| Sensor dimensions | 35.6 x 23.8mm | 6.17 x 4.55mm |
| Sensor surface area | 847.3mm² | 28.1mm² |
| Sensor resolution | 24MP | 18MP |
| Anti alias filter | ||
| Aspect ratio | 3:2 | 4:3 and 16:9 |
| Highest Possible resolution | 6000 x 4000 | 4896 x 3672 |
| Maximum native ISO | 51200 | 12800 |
| Maximum enhanced ISO | 204800 | - |
| Min native ISO | 100 | 100 |
| RAW data | ||
| Min enhanced ISO | 50 | - |
| Autofocusing | ||
| Focus manually | ||
| AF touch | ||
| AF continuous | ||
| AF single | ||
| AF tracking | ||
| AF selectice | ||
| Center weighted AF | ||
| Multi area AF | ||
| Live view AF | ||
| Face detect AF | ||
| Contract detect AF | ||
| Phase detect AF | ||
| Total focus points | 693 | 9 |
| Lens | ||
| Lens mount type | Sony E | fixed lens |
| Lens zoom range | - | 25-500mm (20.0x) |
| Max aperture | - | f/3.2-5.8 |
| Macro focusing range | - | 1cm |
| Amount of lenses | 121 | - |
| Focal length multiplier | 1 | 5.8 |
| Screen | ||
| Display type | Tilting | Fixed Type |
| Display sizing | 3 inches | 3 inches |
| Display resolution | 1,440 thousand dots | 922 thousand dots |
| Selfie friendly | ||
| Liveview | ||
| Touch function | ||
| Display technology | - | XtraFine TruBlack TFT LCD |
| Viewfinder Information | ||
| Viewfinder type | Electronic | None |
| Viewfinder resolution | 3,686 thousand dots | - |
| Viewfinder coverage | 100% | - |
| Viewfinder magnification | 0.78x | - |
| Features | ||
| Minimum shutter speed | 30s | 30s |
| Fastest shutter speed | 1/8000s | 1/1600s |
| Fastest quiet shutter speed | 1/32000s | - |
| Continuous shutter rate | 20.0fps | 10.0fps |
| Shutter priority | ||
| Aperture priority | ||
| Expose Manually | ||
| Exposure compensation | Yes | Yes |
| Set WB | ||
| Image stabilization | ||
| Inbuilt flash | ||
| Flash distance | no built-in flash | 7.10 m |
| Hot shoe | ||
| AE bracketing | ||
| WB bracketing | ||
| Exposure | ||
| Multisegment | ||
| Average | ||
| Spot | ||
| Partial | ||
| AF area | ||
| Center weighted | ||
| Video features | ||
| Maximum video resolution | 3840x2160 | 1920x1080 |
| Video file format | MPEG-4, AVCHD, H.264 | MPEG-4, AVCHD |
| Mic support | ||
| Headphone support | ||
| Connectivity | ||
| Wireless | Built-In | Built-In |
| Bluetooth | ||
| NFC | ||
| HDMI | ||
| USB | USB 3.1 Gen 1 (5 GBit/sec) | USB 2.0 (480 Mbit/sec) |
| GPS | None | BuiltIn |
| Physical | ||
| Environmental sealing | ||
| Water proofing | ||
| Dust proofing | ||
| Shock proofing | ||
| Crush proofing | ||
| Freeze proofing | ||
| Weight | 678 gr (1.49 pounds) | 254 gr (0.56 pounds) |
| Physical dimensions | 129 x 96 x 76mm (5.1" x 3.8" x 3.0") | 107 x 62 x 35mm (4.2" x 2.4" x 1.4") |