Reasons to pick Sony S2100 over the Sony W370
| S2100 | W370 |
|---|
Reasons to pick Sony W370 over the Sony S2100
| W370 | S2100 |
|---|
Common features in the Sony S2100 and Sony W370
| S2100 | W370 | |||
|---|---|---|---|---|
| Introduced | January 2010 | January 2010 | Similar generation | |
| Focus manually | Lack of manual focus | |||
| Screen type | Fixed | Fixed | Fixed screen | |
| Screen sizing | 3" | 3" | Equivalent screen dimensions | |
| Screen resolution | 230k | 230k | Exact same screen resolution | |
| Selfie screen | Neither comes with selfie screen | |||
| Touch friendly screen | Missing Touch friendly screen |
Sony S2100 vs Sony W370 Physical Comparison
In case you're planning to travel with your camera often, you will have to think about its weight and proportions. The Sony S2100 comes with external dimensions of 98mm x 61mm x 27mm (3.9" x 2.4" x 1.1") having a weight of 167 grams (0.37 lbs) and the Sony W370 has measurements of 100mm x 57mm x 26mm (3.9" x 2.2" x 1.0") accompanied by a weight of 179 grams (0.39 lbs).
Contrast the Sony S2100 versus Sony W370 in the latest Camera and Lens Size Comparison Tool.
Considering size and weight, the portability rating of the S2100 and W370 is 93 and 94 respectively.
Sony S2100 vs Sony W370 Sensor Comparison
Sony S2100 vs Sony W370 Screen and ViewFinder
Photobucket discusses licensing 13 billion images with AI firms Photography Type Scores
Portrait Comparison
Pentax 17 Pre-Orders Outperform Expectations by a LandslideStreet Comparison
Meta to Introduce 'AI-Generated' Labels for Media starting next monthSports Comparison
Samsung Releases Faster Versions of EVO MicroSD CardsTravel Comparison
Sora from OpenAI releases its first ever music videoLandscape Comparison
Apple Innovates by Creating Next-Level Optical Stabilization for iPhoneVlogging Comparison
President Biden pushes bill mandating TikTok sale or ban
Sony S2100 vs Sony W370 Specifications
| Sony Cyber-shot DSC-S2100 | Sony Cyber-shot DSC-W370 | |
|---|---|---|
| General Information | ||
| Brand | Sony | Sony |
| Model type | Sony Cyber-shot DSC-S2100 | Sony Cyber-shot DSC-W370 |
| Type | Small Sensor Compact | Small Sensor Compact |
| Released | 2010-01-07 | 2010-01-07 |
| Body design | Compact | Compact |
| Sensor Information | ||
| Powered by | Bionz | - |
| Sensor type | CCD | CCD |
| Sensor size | 1/2.3" | 1/2.3" |
| Sensor measurements | 6.17 x 4.55mm | 6.17 x 4.55mm |
| Sensor surface area | 28.1mm² | 28.1mm² |
| Sensor resolution | 12 megapixels | 14 megapixels |
| Anti alias filter | ||
| Aspect ratio | 4:3, 3:2 and 16:9 | 4:3 and 16:9 |
| Max resolution | 4000 x 3000 | 4320 x 3240 |
| Max native ISO | 3200 | 3200 |
| Minimum native ISO | 100 | 80 |
| RAW photos | ||
| Autofocusing | ||
| Manual focusing | ||
| Touch focus | ||
| Continuous autofocus | ||
| Autofocus single | ||
| Tracking autofocus | ||
| Selective autofocus | ||
| Autofocus center weighted | ||
| Autofocus multi area | ||
| Autofocus live view | ||
| Face detection autofocus | ||
| Contract detection autofocus | ||
| Phase detection autofocus | ||
| Total focus points | 9 | 9 |
| Lens | ||
| Lens support | fixed lens | fixed lens |
| Lens zoom range | 33-105mm (3.2x) | 34-238mm (7.0x) |
| Maximum aperture | f/3.1-5.6 | f/3.6-5.6 |
| Macro focusing distance | 5cm | - |
| Crop factor | 5.8 | 5.8 |
| Screen | ||
| Range of screen | Fixed Type | Fixed Type |
| Screen size | 3" | 3" |
| Resolution of screen | 230k dot | 230k dot |
| Selfie friendly | ||
| Liveview | ||
| Touch function | ||
| Viewfinder Information | ||
| Viewfinder | None | None |
| Features | ||
| Min shutter speed | 1s | 2s |
| Max shutter speed | 1/1200s | 1/1600s |
| Continuous shutter speed | 1.0 frames/s | 2.0 frames/s |
| Shutter priority | ||
| Aperture priority | ||
| Manually set exposure | ||
| Custom white balance | ||
| Image stabilization | ||
| Integrated flash | ||
| Flash distance | 3.30 m | 5.00 m |
| Flash modes | Auto, On, Off, Slow syncro | Auto, On, Off, Slow syncro |
| External flash | ||
| AEB | ||
| White balance bracketing | ||
| Exposure | ||
| Multisegment | ||
| Average | ||
| Spot | ||
| Partial | ||
| AF area | ||
| Center weighted | ||
| Video features | ||
| Max video resolution | 640x480 | 1280x720 |
| Video file format | Motion JPEG | Motion JPEG |
| Microphone input | ||
| Headphone input | ||
| Connectivity | ||
| Wireless | None | None |
| GPS | None | None |
| Physical | ||
| Environment seal | ||
| Water proofing | ||
| Dust proofing | ||
| Shock proofing | ||
| Crush proofing | ||
| Freeze proofing | ||
| Weight | 167g (0.37 lbs) | 179g (0.39 lbs) |
| Dimensions | 98 x 61 x 27mm (3.9" x 2.4" x 1.1") | 100 x 57 x 26mm (3.9" x 2.2" x 1.0") |