Reasons to pick Panasonic FX78 over the Panasonic FZ100
| FX78 | FZ100 | |||
|---|---|---|---|---|
| Introduced | January 2011 | July 2010 | Fresher by 7 months | |
| Display size | 3.5" | 3" | Larger display (+0.5") | |
| Touch display | Easily navigate |
Reasons to pick Panasonic FZ100 over the Panasonic FX78
| FZ100 | FX78 | |||
|---|---|---|---|---|
| Focus manually | More exact focusing | |||
| Display type | Fully Articulated | Fixed | Fully Articulating display | |
| Display resolution | 460k | 230k | Crisper display (+230k dot) | |
| Selfie screen | Take selfies |
Common features in the Panasonic FX78 and Panasonic FZ100
| FX78 | FZ100 |
|---|
Panasonic FX78 vs Panasonic FZ100 Physical Comparison
If you are intending to carry your camera often, you are going to need to factor in its weight and measurements. The Panasonic FX78 comes with external measurements of 100mm x 55mm x 21mm (3.9" x 2.2" x 0.8") with a weight of 142 grams (0.31 lbs) whilst the Panasonic FZ100 has proportions of 124mm x 82mm x 92mm (4.9" x 3.2" x 3.6") with a weight of 540 grams (1.19 lbs).
Panasonic FX78 vs Panasonic FZ100 Sensor Comparison
Panasonic FX78 vs Panasonic FZ100 Screen and ViewFinder
Snapchat Adds Watermarks to AI-Created Images Photography Type Scores
Portrait Comparison
Samsung Releases Faster Versions of EVO MicroSD CardsStreet Comparison
Apple Innovates by Creating Next-Level Optical Stabilization for iPhoneSports Comparison
Meta to Introduce 'AI-Generated' Labels for Media starting next monthTravel Comparison
Photography GlossaryLandscape Comparison
Pentax 17 Pre-Orders Outperform Expectations by a LandslideVlogging Comparison
Photobucket discusses licensing 13 billion images with AI firms
Panasonic FX78 vs Panasonic FZ100 Specifications
| Panasonic Lumix DMC-FX78 | Panasonic Lumix DMC-FZ100 | |
|---|---|---|
| General Information | ||
| Brand Name | Panasonic | Panasonic |
| Model type | Panasonic Lumix DMC-FX78 | Panasonic Lumix DMC-FZ100 |
| Alternative name | Lumix DMC-FX77 | - |
| Category | Small Sensor Compact | Small Sensor Superzoom |
| Released | 2011-01-25 | 2010-07-21 |
| Body design | Compact | SLR-like (bridge) |
| Sensor Information | ||
| Powered by | Venus Engine FHD | Venus Engine FHD |
| Sensor type | CCD | CMOS |
| Sensor size | 1/2.3" | 1/2.3" |
| Sensor dimensions | 6.08 x 4.56mm | 6.08 x 4.56mm |
| Sensor surface area | 27.7mm² | 27.7mm² |
| Sensor resolution | 12MP | 14MP |
| Anti alias filter | ||
| Aspect ratio | 1:1, 4:3, 3:2 and 16:9 | 1:1, 4:3, 3:2 and 16:9 |
| Full resolution | 4000 x 3000 | 4320 x 3240 |
| Max native ISO | 6400 | 6400 |
| Min native ISO | 100 | 100 |
| RAW format | ||
| Autofocusing | ||
| Manual focusing | ||
| Touch focus | ||
| Autofocus continuous | ||
| Autofocus single | ||
| Autofocus tracking | ||
| Autofocus selectice | ||
| Center weighted autofocus | ||
| Multi area autofocus | ||
| Live view autofocus | ||
| Face detect autofocus | ||
| Contract detect autofocus | ||
| Phase detect autofocus | ||
| Total focus points | 11 | - |
| Cross type focus points | - | - |
| Lens | ||
| Lens mount type | fixed lens | fixed lens |
| Lens zoom range | 24-120mm (5.0x) | 25-600mm (24.0x) |
| Maximal aperture | f/2.5-5.9 | f/2.8-5.2 |
| Macro focusing distance | 5cm | 1cm |
| Crop factor | 5.9 | 5.9 |
| Screen | ||
| Display type | Fixed Type | Fully Articulated |
| Display sizing | 3.5 inch | 3 inch |
| Resolution of display | 230 thousand dot | 460 thousand dot |
| Selfie friendly | ||
| Liveview | ||
| Touch screen | ||
| Display technology | TFT LCD | - |
| Viewfinder Information | ||
| Viewfinder | None | Electronic |
| Features | ||
| Lowest shutter speed | 60 secs | 60 secs |
| Highest shutter speed | 1/1400 secs | 1/2000 secs |
| Continuous shooting speed | 4.0 frames per sec | 11.0 frames per sec |
| Shutter priority | ||
| Aperture priority | ||
| Manual exposure | ||
| Exposure compensation | - | Yes |
| Custom white balance | ||
| Image stabilization | ||
| Integrated flash | ||
| Flash distance | 5.60 m | 9.50 m |
| Flash settings | Auto, On, Off, Red-eye, Slow Syncro | Auto, On, Off, Red-eye, Slow Sync |
| External flash | ||
| AE bracketing | ||
| White balance bracketing | ||
| Exposure | ||
| Multisegment metering | ||
| Average metering | ||
| Spot metering | ||
| Partial metering | ||
| AF area metering | ||
| Center weighted metering | ||
| Video features | ||
| Max video resolution | 1920x1080 | 1920x1080 |
| Video data format | MPEG-4, AVCHD | AVCHD |
| Mic input | ||
| Headphone input | ||
| Connectivity | ||
| Wireless | None | None |
| GPS | None | None |
| Physical | ||
| Environment seal | ||
| Water proofing | ||
| Dust proofing | ||
| Shock proofing | ||
| Crush proofing | ||
| Freeze proofing | ||
| Weight | 142 grams (0.31 lb) | 540 grams (1.19 lb) |
| Physical dimensions | 100 x 55 x 21mm (3.9" x 2.2" x 0.8") | 124 x 82 x 92mm (4.9" x 3.2" x 3.6") |